ZŁOTA RÓŻA DLA DOMINIKA WITOSZA Z LONDYNU

0
101

ZŁOTA RÓŻA DLA DOMINIKA WITOSZA Z LONDYNU

 

                Już po raz drugi przyznano Nagrodę Literacką im. Jarosława Zielińskiego „Złota Róża” za 2014 rok.

                W lipcowym posiedzeniu Kapituła tej Nagrody w osobach: Aleksander Nawrocki (przewodniczący Kapituły), Stanisław Grabowski, Andrzej Walter, dr Lam Quang My i Mikołaj J. Wachowicz nominowała do nagrody kilkunastu poetów, którzy wydali nową książkę poetycką w 2014 roku i nie przekroczyli czterdziestego pierwszego roku życia.

                Wśród nominowanych pozycji znalazły się książki m.in.: Adriana Glenia (Re), Urszuli Kulbackiej (Tanzen, Tanzen), Ignacego Karpowicza (Sońka), Agnieszki Masłowieckiej (Splątanie) Tomasza Pietrzaka (Umlauty) Michała Książka (Nauka o ptakach), Łukasza Jarosza (Świat fizyczny), Romana Honeta (Świat był mój), Bonawentury Michała Wierzejewskiego (Tkacz), Piotra Koprowskiego (Czekając na słońce), Katarzyny Nazaruk (Szept i przestrzeń) i Dominika Witosza (Sinusoida uczuć. The Emotional Sinusoid, wersja polsko-angielska).

                Ostatecznie po dyskusji i po jawnym głosowaniu jednogłośnie „Złotą Różę” przyznano Dominikowi Witoszowi, poecie urodzonemu w Bielsku-Białej, od kilku lat mieszkającemu w Londynie. Witosz pierwsze wiersze pisał w liceum. Od 2012 roku jest członkiem londyńskiej Grupy Artystycznej KaMPe. Publikował m.in w prasie i w antologiach. Sinusoida uczuć jest jego debiutem książkowym, i to udanym.

                Członkowie Kapituły dostrzegli aktualność twórczości Witosza, jest on polskim poetą działającym w Wielkiej Brytanii, poruszającym istotne problemy Polaka-emigranta we współczesnym świecie i podejmującym ambitną próbę nakreślenia jego rysu psychologicznego. Jednocześnie należy podkreślić, że poeta nie traci kontaktu duchowego z krajem ojczystym. Propaguje też polskość za granicą.

                Ponadto podczas posiedzenia Kapituły przyznano trzy stypendia literackie młodym i uzdolnionym poetycko uczniom szkół ponadpodstawowych. Stypendystami w roku szkolnym 2015/2016 zostali: Kinga Bogaczyk z Łomnicy k. Piwnicznej, Anna Pyszniak z Warszawy i Wojciech Trybulec z Radomyśla Wielkiego.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko