2015-04-23 Marek Sołtysik

0
91

      A          J        Ą  Ż   I

 

zaprasza na wernisaż wystawy:

 

 Marek Sołtysik

 

Pracownie po umarłych artystach

 

 

w czwartek 23 kwietnia 2015 – wyjątkowo o godz. 13.00

w sali czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Smoleńsk 9

 

 

Galeria czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki:

pon.- czw. godz. 9.00 – 19.00 ; pt. godz. 9.00 – 14.30; sob. godz. 9.00 – 13.00.

 

Wystawa potrwa do 23 maja 2015 roku

 

                                

Wystawa w Galerii Jednej Książki koncentruje się na temacie przewodnim twórczości Marka Sołtysika – kierując uwagę widza w stronę owych „śladów po nieżyjących twórcach”, od lat odnajdywanych i wydobywanych przez pisarza z zapomnienia, śladów jakże inspirujących i wymagających:

Pracownie po umarłych artystach to fakt wciąż na nowo dokonywany administracyjnie: przejmowanie po umarłych przez żyjących wnętrza osłoniętego ścianami, oknem, podłogą i sufitem.

Pracownie po umarłych artystach to także metafora: żywi, ileż to dóbr przejmujący po umarłych – między powierzchnią farby a wzrokiem trafiamy na coś, co przyciąga i inspiruje.

Pracownie po umarłych artystach: wspomnienia wizyt, pobytu u twórców. Oni, lub po nich dzieła sztuki, ich rzeczy, ich żywi bliscy… i ściany. Nie wszystko do zeskrobania! Gładź szpachlowa nie wygłuszy głosu artysty. I to przekonanie pomaga nam przetrwać”. (Marek Sołtysik)

 

Pracownie po umarłych artystach, to także – jak zapowiada autor – tytuł tworzonej przez niego nowej powieści, która zilustrowana zostanie (między innymi) reprodukcjami obrazów, namalowanych specjalnie na wystawę w Galerii Jednej Książki i stanowiących główny trzon ekspozycji. Nowym obrazom towarzyszą, mniej widoczne, lecz niemniej ważne – wybrane fragmenty starszych rękopisów.

Obraz i słowo – słowo i obraz. W swoich „Zapiskach malarskich Ostrożnie: sny!”, opublikowanych w folderze do wystawy, artysta – stawiając pytanie „Czy kochając literaturę i ją uprawiając, można kochać malarstwo i je uprawiać?” – odsłania  świat niełatwych relacji wzajemnych pomiędzy obu uprawianymi przez siebie dziedzinami twórczości.

Wystawie towarzyszy w dniu wernisażu promocja najnowszej książki Marka Sołtysika:

Ireneusz Iredyński. Listy z więzienia

Jadwiga Wielgut-Walczak

Dyrektor Biblioteki Głównej

Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki

Kurator Galerii Jednej Książki

ul. Smoleńsk 9, 31-108 Kraków

tel/fax +48 12/2926277 w.49,35.

www.bg.asp.krakow.pl

jwielgut-walczak@asp.krakow.pl

Pracownie po umarłych artystach, to także – jak zapowiada autor – tytuł tworzonej przez niego nowej powieści, która zilustrowana zostanie (między innymi) reprodukcjami obrazów, namalowanych specjalnie na wystawę w Galerii Jednej Książki i stanowiących główny trzon ekspozycji. Nowym obrazom towarzyszą, mniej widoczne, lecz niemniej ważne – wybrane fragmenty starszych rękopisów. Obraz i słowo – słowo i obraz. W swoich „Zapiskach malarskich Ostrożnie: sny!”, opublikowanych w folderze do wystawy, artysta odsłania świat niełatwych relacji wzajemnych pomiędzy malarstwem a literaturą, stawiając pytanie

broniąc się równocześnie przed udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi na postawione na początku pytanie, może pozostawiając ją innym: „Czy kochając literaturę i ją uprawiając, można kochać malarstwo i je uprawiać?”                                                                                                                                                                                                                                                                        

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko