Czytam w podróży Herberta

0
140

Anna Próchniak i Józef Pawłowski czytają w podróży… Herberta!

Rusza trzecia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży…Herberta”.
Do czytania, także w podróży, zachęcają młode gwiazdy polskiego kina – Anna Próchniak i Józef Pawłowski. Organizatorami akcji są Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Klub Herbertowskich Szkół.

Polscy aktorzy młodego pokolenia, Anna Próchniak i Józef Pawłowski włączyli się
w tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. W ramach współpracy aktorów z Fundacją powstały trzy spoty promocyjne
z interpretacją wybranych wierszy Zbigniewa Herberta.

            Już dzisiaj (20 marca), na profilach FB Fundacji – facebook.com/fundacjaherberta
i facebook.com/herbert.pan.cogito pojawił się pierwszy spot promujący akcję „Czytam
w podróży…Herberta”.
Premiery kolejnych będą miały miejsce 23 oraz 24 marca. „Ogromnie się cieszę, że Anna Próchniak i Józef Pawłowski zaangażowali się w tegoroczną edycję naszej akcji. Mamy nadzieję, że spoty z ich udziałem, pokazujące, że czytać można wszędzie, także w podróży, zachęcą młodzież do czytania poezji – i to nie tylko poezji Zbigniewa Herberta” – podkreśla Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

„Akcja  >>Czytam w podróży… Herberta<<  to nie pierwszy wspierany przeze mnie projekt promujący kulturę i czytelnictwo. Dzięki książkom, można odciąć się od codziennego zgiełku, zajrzeć w inną rzeczywistość, a także dowiedzieć się wiele o świecie i o sobie samym” – mówi Anna Próchniak.

Józef Pawłowski dodaje: „Mam nadzieję, że uczestnicząc w akcji >>Czytam
w podróży… Herberta
<<  zmobilizuję siebie i innych do częstszego sięgania po książkę. Czytanie
to podróż intelektualna po nieskończenie wielu światach, pozwala się rozwijać, lepiej zrozumieć życie.  Czytajmy, rozmyślajmy, rozwijajmy się i upiększajmy świat, w którym żyjemy”.

Akcja “Czytam w podróży… Herberta” odbywa się już po raz trzeci. 24 marca wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Poety. Partnerami projektu są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym
i sponsorem III edycji akcji jest Alior Bank.

 

 

 

***

 

Anna Próchniak (ur. 22.12.1988) Aktorka filmowa i teatralna. Za rolę w spektaklu „Marzenie Nataszy” z Teatru Powszechnego w Warszawie otrzymała m. in. nagrodę
za najlepszy debiut podczas festiwalu „Pierwszy Kontakt” w Toruniu oraz nagrodę
za najlepszy aktorski duet (razem z Joanną Osydą) na festiwalu “Kolada – Plays”
w Jekaterynburgu. Za rolę Kamy w filmie “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda ELLE podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wkrótce będzie można ją zobaczyć m. in. w polsko-francuskim filmie „Niewinne” w reżyserii Anne Fontaine.

 

 

Józef Pawłowski ( ur. 29.09.1990) Zagrał m.in. w takich filmach jak “Czas honoru”, “Ojciec Mateusz”, “Hotelu 52”, “Wałęsa. Człowiek z nadziei”, “Jack Strong”. Główna rola w filmie “Miasto 44″w reżyserii Jana Komasy sprawiła, że został zauważony zarówno przez krytyków, jaki widzów z całej Polski. Jest również aktorem dubbingowym, użyczył między innymi głosu Frodo Bagginsowi w polskojęzycznej wersji filmu „Hobbit: Niezwykła podróż”.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko