Książki pod lupą oraz ranking 10 książek 2014 rok
{mp3}kpl_kochan-martynika{/mp3}
Dziesięć najlepszych książek 2014 roku według redakcji „Książek pod lupą”
Redakcja niezależnej audycji literackiej „Książki pod lupą” wybrała dziesięć najlepszych książek 2014 roku. Oto one w kolejności alfabetycznej:
1. Wojciech Chmielewski – Najlepsza dentystka w Londynie
Bohaterowie opowiadań Chmielewskiego to często ludzie osobni, nie znajdujący kontaktu z otoczeniem, wypełniający swój osobisty świat pragnieniami, marzeniami, nierealnymi projektami. Ubóstwo życia zewnętrznego pozostaje w kontraście z bogactwem wewnętrznym tych postaci, opisanych przez Chmielewskiego pieczołowicie z zegarmistrzowską skrupulatnością. To literatura na pozór skromna i prosta, a w istocie bardzo wysokiego lotu.
2. Sylwia- W krainie czarów
Spajającym motywem napisanego z ogromną wrażliwością zbioru opowiadań Sylwii Chutnik jest wpisana w ludzką egzystencję strata, wobec której jak w tańcu śmierci wszyscy jesteśmy równi. Bohaterowie to ludzie zwykli, ale niekiedy postawieni w niezwykłych sytuacjach. Mówi się też, że jest to książka o tych którzy się w nowej Polsce nie odnaleźli. „Kraina czarów” bywa bajkowa, ale ostateczna wymowa opowiadań Sylwii Chutnik jest daleka od optymizmu.
3. Jacek Dehnel – Matka Makryna
Jacek Dehnel ze znanym sobie rozmachem przedstawił swoją wersję fascynującej historii jednej z największych mistyfikatorek XIX wieku, Matki Makryny, która wykreowała się na męczennicę i przekonała do swoich racji m.in. Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida. Dostajemy świetny portret psychologiczny na tle pejzażu polskiej Wielkiej Emigracji, środowiska osobliwego i wielce egzaltowanego. Mistrzowska stylizacja i przekonująca historia.
4. Pascal Garnier – Jak ma się twój ból
Za francuskiego autora i “czeski” egzystencjalizm. Zdecydowanie nie dla tych, którzy oczekują kryminału z kopią “Leona Zawodowca” w roli głównego bohatera. Piękna, prosta i świetnie napisana proza oraz ciesząca oczy okładka stawiają tę książkę w tegorocznej literackiej czołówce.
5. Jerzy Górzański – Wszystko jest we wszystkim
Kolejny znakomity tom wierszy Jerzego Górzańskiego, poety, u którego widać młodzieńczą fascynację surrealizmem (choć tym razem tytuł pochodzi od dadaistów). Górzański swoje wczesne doświadczenia rozwinął w osobny styl, który czyni go niepodobnym do żadnego z polskich poetów. Jest tam liryka pomieszana z ironią, a czasem z inteligentnym żartem, prostota połączona z erudycją, ważne kwestie i nieustanne pytania. Poezję Górzańskiego łatwo przeoczyć, ale kto się z nią zetknie, nie obroni się przed fascynacją.
6. Magdalena Grzebał- Beksińscy. Portret podwójny
Bardzo przejmująca biografia Zdzisława i Tomasza Beksińskich. Opowieść nie tyle o ich twórczości i próbie jej wiwisekcji, ile o łączących ich przedziwnych relacjach. Grzebałkowska po mistrzowsku nakreśliła obraz dwóch bardzo różnych, a z drugiej strony bardzo do siebie podobnych osobowości: identycznie wyalienowanych, odgrodzonych od świata i permanentnie od niego uciekających. Wybitna książka o miłości i fatum, które nie pozwala jej doświadczyć.
7. Marek Nowakowski – Dziennik podróży w przeszłość
Bardzo szczera, autobiograficzna opowieść jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy dwudziestego i początków obecnego wieku, a zarazem literackie pożegnanie autora. Wspomnienia obejmują okres od późnych lat czterdziestych po początek lat pięćdziesiątych. Nowakowski, znany opozycjonista i antykomunista, uważany przez wielu za człowieka niezłomnego, przyznaje się tu do młodzieńczej fascynacji marksizmem, która zresztą szybko minęła i zastąpiła ją skłonność do barwnego świata przestępczego, tak znakomicie opisanego w pierwszych tomach jego opowiadań. Trudno powiedzieć, co z twórczości Marka Nowakowskiego oprze się okrucieństwu czasu, ale trudno sobie wyobrazić, by z polskiej legendy literackiej zniknęli Benek Kwiaciarz i Książę Nocy.
8. Judith Schalansky – Atlas wysp odległych
W dobie masowej turystyki i taniego podróżowania świat stracił sporo ze swojej tajemniczości i magii. Ta książka ponownie je przywraca, pokazując, jak pobieżnie znamy otaczający nas świat. Misternie wydany, pobudzający wyobraźnię słowem i obrazem atlas, który warto mieć na półce i często do niego powracać.
9. Andrzej Stasiuk – Wschód
Stasiuk od kilku lat pisze tę samą książkę i czyni to jak zawsze bardzo dobrze. „Wschód” nie tylko opowiada o jego coraz dalszych podróżach, traktuje także o polskiej rzeczywistości, nie tylko tej teraźniejszej, ale i tej minionej, pamiętanej z czasów dzieciństwa. Na szczególną uwagę zasługuje – bodaj pierwsza w twórczości Stasiuka – opowieść o matce i o ogromnej przepaści, która ich dzieli. Andrzej Stasiuk po raz kolejny udowodnił, że jest mistrzem w przeplataniu wątków podróżniczych z refleksjami na temat przemijania i przeszłości, która na nas ciąży.
10. Wit Szostak – Sto dni bez słońca
Za bezpretensjonalność, dowcip i oryginalność. Lesław Srebroń, bohater „Stu dni bez słońca” to megaloman, grafoman, postać natrętna i naiwna, odpychająca, ale również, po części, fascynująca. Owa fascynacja bierze się najpewniej z tego, że wszyscy, bez wyjątku, w pewnych sytuacjach, bardziej lub mniej świadomie, stajemy się takimi szostakowymi srebroniami. A jeżeli do powszechnego użycia weszło już określenie „donkiszoteria”, to „srebroniowatość” jest następna w kolejce.
Inne spojrzenie:
Anna Herbich – Dziewczyny z powstania. Prawdziwe historie
Udział kobiet w wydarzeniach historycznych jest bardzo często pomijany w podręcznikach i opracowaniach. Z Powstaniem Warszawskim nie było inaczej. Anna Herbich dokonała rzeczy zdaje się niemożliwej: dodała do obrazu Powstania coś nowego, spojrzenie kobiet. Powstała książka fascynująca, odrębna, głęboko humanistyczna.
Kompromitacja roku – korespondencja Ignacego Karpowicza i Kingi Dunin
Szczegóły obyczajowe tego „wydarzenia” mało nas obchodzą. Istotne jest, co innego. Została poddana w wątpliwość uczciwość przy przyznawaniu jednej z najważniejszych polskich nagród literackich, a także osobista rzetelność krytyków szczególnie „Krytyki politycznej” i „Gazety Wyborczej”. Można powiedzieć: „było minęło, kogo to jeszcze obchodzi”. Ale książka, która jest laureatką tegorocznej NIKE zajmuje na liście stu bestselerów Empiku dopiero dziewięćdziesiąte pierwsze miejsce. To chyba nie jest bez znaczenia.