2014-10-10bb

0
408
Szanowni Państwo
zapraszam na spotkanie premierowe książki Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne“, które odbędzie się o godz. 18.00, 9 października 2014 r., w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. 

Spotkanie poprowadzi Dariusz Bugalski.

 
 

oskarzam-auschwitz

 

 

 

“Nieudawana czułość Grynberga, szacunek dla wolności rozmówców, budująca się w tej relacji pokoleniowa wspólnota odczuwania, niejako poprzedzająca rozmowę, umożliwiły wyłonienie się opowieści o rodzicielstwie Ocalonych, które są pozbawione tanich mielizn społecznej, czy nawet etycznej presji. Grynberg pozwala wybrzmieć każdej z osobistych opowieści, i tej pogodnej i poprawnie uładzonej, i tej przepełnionej gorzkimi urazami i niegasnącym nigdy cierpieniem. Sensy rodzą się ze spotkania rozmaitych perspektyw, z interakcji patrzących sobie w oczy ludzi, których połączyło zaufanie, poczucie wspólnoty losu i… zapieczętowany w oczach smutek. U jednych ów smutek sprzymierza się z łagodną cierpliwością, u innych z sarkazmem, jeszcze u innych z ironią, gniewem. Tym, co łączy większość wypowiedzi, niezależnie od stopnia zranienia rozmówców i późniejszego uwikłania ich psychiki w myślenie o Zagładzie, jest poczucie osamotnienia, życia w świecie groźnym i pozbawionym opartych na naturalnej kontynuacji relacji międzyludzkich, zwłaszcza tych o charakterze krewniaczym. Ból z powodu braku rozgałęzionych, wielopokoleniowych rodzin staje się w drugiej generacji Ocalonych swego rodzaju znakiem niezaspokajalnej nostalgii za unicestwionym bezpowrotnie światem i podłożem resentymentów. […]” 
prof. Grażyna Szwat-Gyłybow

 

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Prowadzi Pracownię Portretu w Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie, inicjując również wzajemne oddziaływania.

 

Bardzo proszę o przekazanie informacji wszystkim, którzy mogliby być zainteresowani.

 

Z pozdrowieniami,

Marcjanna Bulik

UWAGA! NOWY ADRES!

Wydawnictwo Czarne

Dział promocji

ul. Hoża 42/ 1

00-516 Warszawa

tel. 22 621 10 48

+48 506 075 132

WYDAWNICTWO CZARNE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

WOŁOWIEC 11

38-307 SĘKOWA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko