Mirosław Prandota – Elegancki świat w miniaturze

0
132

Mirosław Prandota

 

 

   W Polsce był dobry, miał nawet szansę dosłużyć się miana najlepszego, ale sławę światową zdobył wtedy, gdy zamieszkał w Szwecji. Jednak też nie tak szybko, jak należałoby oczekiwać. Dopiero gdy posłużył się fortelem przekraczającym wyobraźnię szwedzkich urzędników, jego gwiazda zabłysła pełnym blaskiem.

 

 

       ELEGANCKI ŚWIAT W MINIATURZE

 

Pierwszy znaczek pocztowy pojawił się szóstego maja 1840 roku w Londynie. Inicjatorem był wysoki urzędnik pocztowy, Rowland Hill. Ogłosił on konkurs – wpłynęło 2700 projektów. Zatwierdzono znaczek z podobizną młodej wtedy królowej Wiktorii. Jej podobizna została przeniesiona z medalu na papier przez dwóch rytowników, Charlesa i Fredericka Heathów.

Znaczek miał ciemną barwę i od razu zdobył sobie nazwę „Czarny Penny”. Kosztował jeden pens, widać na nim profil młodej królowej w koronie na głowie. U góry jest napis „Postage”, u dołu „one penny”. Nazwy kraju brak, co było uzasadnione, wszak w żadnym innym kraju, poza Anglią, nikt czegoś takiego nie wymyślił.

W niedługi czas później wypuszczono niebieski znaczek wartości dwóch pensów. Znaczki te nie były jeszcze ząbkowane, perforację wprowadzono dopiero w 14 lat później.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko