Leopold Buczkowski

0
118

Pisarz, autor powieści “Czarny potok”, “Kąpiele w Lucca” –  jeden z największych eksperymentatorów w polskiej literaturze w 2. poł. XX wieku. Urodził się 15 listopada 1905, zmarł 27 kwietnia 1989.

 

Urodził się 15 listopada 1905 roku we wsi Nakwasza, położonej w pobliżu Brodów, na pograniczu Podola i Wołynia. Jego ojciec był snycerzem, matka Anna (z domu Zając) była córką organisty z Jarosławia. Leopold miał sześcioro rodzeństwa – jeden z jego braci Marian Ruth Buczkowski także został znanym pisarzem (autorem m.in. “Tragicznego pokolenia”). W Nakwaszy pobiera nauki w austriackiej szkole ludowej, zanim w 1914 r. rodzina przenosi się do Podkamienia, niewielkiego miasteczka zwanego “Częstochową Wschodu”. Po wojnie kontynuuje naukę w gimnazjum w Brodach.

 

W 1925 r. wyjeżdża do Bystrej, uczy się w szkole technicznej w Bielsku-Białej. W 1928 roku odbywa służbę wojskową w Krakowie, gdzie jako wolny słuchacz studiuje polonistykę. W 1929 r. pobiera lekcje w pracowni lwowskiego malarza Stanisława Batkowskiego, w 1931 r. jako wolny słuchacz studiuje malarstwo a w warszawskiej ASP. W Warszawie nie może znaleźć pracy i w 1934 r. wraca do Podkamienia, gdzie prowadzi zakład snycerski, współpracuje z teatrami ludowymi, rysuje, maluje, rzeźbi, fotografuje. W 1936 roku debiutuje jako poeta wierszami “Lato” i “Upał” opublikowanymi w “Gazecie polskiej” pod pseudonimem Paweł Makutra. W 1938 r. pod tym samym nazwiskiem w lwowskich “Sygnałach” ukazują się fragment powieści “Wertepy” (całość ukaże się dopiero po wojnie).

Jak dotąd nie powstała monografia Leopolda Buczkowskiego, która by dokładnie rekonstruowała jego biografię. Źródłem wielu ciekawych informacji biograficznych jest książka “Wspomnienia o Leopoldzie Buczkowskim” (wydawnictwo dom na wsi, Ossa 2005).

Najlepszym źródłem informacji biograficznej o pisarzu w internecie jest biogram pisarza autorstwa Justyny Staroń na stronie Wirtualnego Muzeum Konstancina

Wciąż mało zbadana pozostaje twórczość malarska i rzeźbiarska Buczkowskiego. Wstępne studium i wybór obiektów można znaleźć w artykule Justyny Staroń “Sztu(cz)ki Leopolda Buczkowskiego”

 

Autor: Mikołaj Gliński, 26.4.2014

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko