ICHOT Brama Poznania

0
87

Prosta i subtelna bryła ICHOT jest znakomitym tłem dla gotyckich, renesansowych czy barokowych budowli najstarszej dzielnicy Poznania. Otwarcie multimedialnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego nastąpiło w maju 2014 roku.

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego  – ICHOT Brama Poznania umożliwia poznanie dziejów wyspy, na której w VIII wieku powstał gród, od czasów piastowskich będący jednym z głównych ośrodków władzy rozwijającego się państwa Polan; tu powstała też pierwsza polska katedra. ICHOT ma za pomocą nowoczesnej, multimedialnej ekspozycji pokazać, że Poznań był jednym z kluczowych miejsc w procesie narodzin polskiej państwowości.

Centrum zostało ulokowane w wyjątkowym budynku. Unikalna jest zarówno jego bryła, jak i położenie. Nowy obiekt stanął bowiem na Śródce, w najstarszej dzielnicy Poznania, połączonej z Ostrowem Tumskim rozpiętym pomiędzy brzegami rzeki Cybiny mostem Biskupa Jordana. Choć część zabudowy Śródki została zniszczona w czasie II wojny światowej, a niektóre budynki rozebrano w okresie PRL z powodu budowy nowych ulic, jest ona jako założenie urbanistyczne wraz z Ostrowem Tumskim otoczona opieką konserwatora zabytków. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko