Carlos Saura codziennie w TVP Kultura

0
223

13.05.2014

 

 

 


Carlos Saura codziennie w TVP Kultura

Święto wielbicieli kina i hiszpańskiej kultury. TVP Kultura zaprasza na spotkanie z mistrzem kina Carlosem Saurą. Od 19 do 23 maja zostanie pokazanych pięć jego filmów w odnowionych cyfrowo wersjach.

82-letni Carlos Saura należy do najciekawszych reżyserów hiszpańskiego kina: ma na koncie dwie nagrody na Festiwalu w Cannes oraz Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Twórca dziś kojarzony jest głównie z filmami odwołującymi się do tańca i muzyki hiszpańskiej. Nie często wraca się do jego wcześniejszych filmów, a szkoda, bo produkcje z lat 60. i 70. XX wieku wyznaczają najpłodniejszy okres jego twórczości. Reżyser często posługuje się w nich alegorią, a korzeni jego stylu trzeba szukać w równym stopniu w neorealizmie włoskim, co w malarstwie Francisca Goi i surrealistycznej wyobraźni spod znaku bluźnierczego Luisa Bu~nuela. Widz majowego przeglądu przekona się, że Saura jest twórcą o wielu twarzach.

 

19 maja, poniedziałek, godz. 22:15, „Mrożony peppermint”

Thriller psychologiczny z 1967 r. z elementami krytyki reżimu gen Franco. Bohaterem filmu jest lekarz wiodący spokojne, dostatnie życie starego kawalera. W pracy pomaga mu zakochana w nim znacznie młodsza pielęgniarka Anna. Lekarz nie zwraca na nią uwagi, do czasu, gdy do miasteczka po wielu latach wraca jego przyjaciel z młodości. Przyjeżdża z dużo młodszą żoną, która jest podobna z wyglądu do Anny, ale równocześnie stanowi jej przeciwieństwo… Rozwijając twórczo motyw sobowtóra, Saura tworzy trzymający w napięciu thriller, w którym pokazuje niepokojący splot pożądania, fantazji i zbrodni. Twórca został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1968 roku.

 

20 maja, wtorek, godz. 22:30, „Anna i wilki”

Na odludzie w czasie gorącego i słonecznego lata przyjeżdża guwernantka (w tej roli Geraldine Chaplin, przez lata związana z Saurą). Ma zająć się dziećmi jednego z tamtejszych hiszpańskich rodów. Członkowie rodziny zaczynają odkrywać przed dziewczyną swoje dziwactwa i mroczne strony osobowości. Duszna i ciężką atmosfera wciąga widza jak senny koszmar.

 

21 maja, środa, godz. 22:05, „Kuzynka Angelica”

Bohaterem filmu jest biznesmen, wracający w rodzinne strony, żeby pochować matkę. Mężczyzna powraca do wspomnień z dzieciństwa, kiedy jako dziesięciolatek zakochał się w swej kuzynce Angelice, dziś nieszczęśliwej mężatce. Film balansuje na granicy granicy jawy i snu, rzeczywistości i wyobraźni.

 

22 maja, czwartek, godz. 23:20, „Nakarmić kruki”

To jeden z najwspanialszych w historii kina filmów nakręconych z perspektywy dziecka, z pamiętną sceną beztroskiego dziecięcego tańca przy piosence Jeanette „Porque te vas”. Film nie ma linearnej fabuły, to raczej zapis wewnętrznych niepokojów głównej bohaterki, łączący dziecięce odczuwanie świata z perspektywą dorosłej. Film zdobył Wielką Nagrodę Jury i nominację do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes.

 

23 maja, piątek, godz. 22:55, „Mama ma sto lat”

Jeden z największych sukcesów komercyjnych Saury, który przyniósł mu nominację do Oscara. Film jest frapującą kontynuacją „Anny i wilków”. Tytułowa bohaterka wraca do domu na hiszpańskiej wsi, gdzie kiedyś pracowała jako niania. Okazja jest szczególna, nestorka rodu obchodzi swoje setne urodziny, ale szybko wyidealizowane wspomnienia Anny zderzają się z rzeczywistością – rodzina okazuje się rozbita, a nie radzące sobie w życiu dzieci planują zabić despotyczną matkę.

Emisję każdego filmu poprzedzi rozmowa krytyków: Michała Chacińskiego z Łukaszem Maciejewskim.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko