21.05.2014

0
102

PRZYSTANEK POEZJA. BOŻENA KEFF. UTWÓR O MATCE I OJCZYŹNIE

 

Wtorek, 20 maja2014 , godz.19:00

WSTĘP WOLNY!

 

We wtorek 20 maja o 19.00 Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek poezja” poświęcone Bożenie Keff i jej „Utworowi o Matce i Ojczyźnie”. Wstęp wolny!

„Utwór o Matce i Ojczyźnie” to opowieść o historii małej domowej i o historii wielkiej, w której giną całe narody i społeczności. Jedna i druga historia staje się tu narzędziem szantażu. Matka powiada z wyższością: „Ta historia mnie się przydarzyła. / Ja sama musiałam to przeżyć. Ty z Niczym nie masz Niczego Wspólnego”. Czego zatem chce córka? Uwolnić się od starej matki, to jest uwolnić się od pamięci o cierpieniu. Dlatego stara się: „Usia przybiega / do tej larwy głuchej, do tej krwiopijczyni (z której krew wypito) / aby dać jej szansę zostać matką”. Ale wiadomo przecież, że nic się tu zmienić nie da. Matka jest ofiarą – wojen, Zagłady, wysiedleń, łagrów. Córka jest za to kolejnym pokoleniem ofiar. Dla matki poniżające było to, przez co przeszła. Winą i poniżeniem córki jest to, że przez nic nie przeszła. Jest ofiarą drugiej kategorii. Jest ofiarą ofiary. (Marek Radziwon, 10 czerwca 2009).

My jako twórcy chcemy zdać sobie także pytanie: Czy matka i córka mogą się połączyć w micie? Czy córka może się od matki uwolnić i odnaleźć swoje przeznaczenie? 

BOŻENA KEFF (BOŻENA UMIŃSKA-KEFF) – urodzona w połowie XX wieku. Poetka, pisarka, eseistka, publicystka. Z wykształcenia polonistka i filozofka. Interdyscyplinarną pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim i innych uczelniach. Wydała „Razem Osobno” (1986), „Sen o przeznaczeniu snów” (1994), „Nie jest gotowy” (2000), „Postać z cieniem. Portrety Żydówek w polskiej literaturze od końca XIX wieku do 1939 roku” (2001), „Barykady. Kroniki obsesyjne” (2006). Mieszka w Warszawie.

Wystąpią:
Ewa Greś, Małgorzata Majewska, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska

Opracowanie tekstu: Joanna Rzączyńska

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przystanek-poezja-bozena-keff-utwor-o-matce-i-ojczyznie

WSTĘP WOLNY. Konieczność rezerwacji miejsc: tel.  (22) 850 64 50 lub 51, mail: bow@teatr-zydowski.art.pl

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Bieguńska

Agencja Kostrzewa PR

joanna.biegunska@kostrzewapr.pl

tel. kom. 609104796

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko