XIV Światowy Dzień Poezji za nami

0
117

W dniach 1-5 kwietnia br. uroczyście obchodzono Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO i  już po raz czternasty organizowany przez Redakcję POEZJI dzisiaj i jej redaktora naczelnego, poetę, Aleksandra Nawrockiego. Na uroczystości w Warszawie przybyło wielu poetów z kraju i z zagranicy. Gośćmi specjalnymi byli poeci z Rumunii, a zarazem wybitni tłumacze literatury polskiej: Valeriu Butulescu i Alexandru Şerban. Poetyckie spotkania odbyły się m. in. w Domu Polonii, w Muzeum Literatury, w Rumuńskim Instytucie Kultury, a także w Liceach Ogólnokształcących: im. T. Czackiego i im. K. Hoffmanowej. Aktorzy: Agnieszka Wielgosz i Dariusz Bereski prezentowali wiersze poetów, które zostały zamieszczone w 104 numerze POEZJI dzisiaj.


Promowano nowe antologie poezji: „Antologię poezji europejskiej EntZEITlicht” i „Antologię poezji jakuckiej Poezja z Kraju Sacha” oraz tomiki poetyckie, m.in. : Dariusza Bereskiego Poza czasem, Piotra Kasjasa Bezdroża uczuć, Dominika Witosza Sinusoida uczuć, Krystyny Godlewskiej Poza słowami, Stefana Zajonza Kraniec Nikta oraz tomik Marty Brassart Kariatydy – nagroda XIV ŚDP dla poety zagranicznego piszącego w języku polskim..


Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za przekłady literatury polskiej na język rumuński otrzymał Alexandru Şerban. Za upowszechnianie kultury polskiej, przyznane przez organizację polonijną w Anglii „Głos Polskiej Kultury” z rąk prezesa Piotra Kasjasa nagrody-statuetki otrzymali: Siergiej Głoviuk (Rosja), Stefan Zajonz (Niemcy) i Miłosz K. Manasterski (Polska).

Spotkania twórców z młodzieżą i miłośnikami poezji odbyły się, m. in. w: Łomiankach, Opinogórze, Żyrardowie, Piastowie, Kielcach, Staszowie, Ostrołęce i na Wileńszczyźnie. 


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko