Polska awangarda na Quadriennale w Düsseldorfie

0
94

Gdzie? Instytut Polski w Düsseldorfie, Citadelstr 7 Düsseldorf

Kiedy? 5 kwietnia -23 maja 2014

 

W ramach Quadriennale Düsseldorf 2014 w Instytucie Polskim w Düsseldorfie zostanie zaprezentowana wystawa „ Kompozycje idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne. Polska awangarda”.

Quadriennale Düsseldorf  to festiwal sztuk pięknych organizowany co cztery lata. W tym roku  odbędzie się między 5. kwietnia a 10. sierpnia. Tematem tegorocznej edycji jest „Za jutrem”. W ramach tego wydarzenia Instytut Polski w Düsseldorfie zorganizował wystawę „Kompozycje idealnie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne. Polska awangarda.”

Będzie to spotkanie ze sztuką polskiego konstruktywizmu, która zachwyca idealnie zrównoważonymi, geometrycznymi kompozycjami, podporządkowanymi założeniom o autonomizacji płaszczyzny płótna i umowności przestrzeni malarskiej, ze sztuką bardzo intymną, żyjącą własnym życiem – rozumianą jako wyraz świata wewnętrznego artysty – organiczną abstrakcją. Oby dwa awangardowe nurty mieszczą się w obszarze tzw. sztuk eksperymentujących, a ich kluczową ideą artystyczną jest tworzenie abstrakcyjnego dzieła sztuki opartego na uniwersalnych prawach, które trzeba odkryć na drodze eksperymentu i analizy. Konstruktywizm i abstrakcjonizm miały swych kontynuatorów w polskiej sztuce lat powojennych. Wystawa w Düsseldorfie powstała w oparciu o niezwykłą kolekcję polskiej sztuki współczesnej dr. Wernera Jerke. ” Kompozycje idelanie zrównoważone, organicznie abstrakcyjne” to odzwierciedlenie awangardowych nurtów w polskiej sztuce i ich kontynuacji po 1945 roku.  Na wystawie zostaną zaprezentowane prace takich twórców jak: Henryka Berlewiego, Marii Jeremy, Karola Hillera, Edwarda Krasińskiego, Romana Opałki, Marka Piaseckiego, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego, Aliny Szapocznikow, Salomona Szczekacza, Wacława Karola Szpakowskiego, Zdzisława Stanka, Andrzeja Wróblewskiego, Teresy Żarnowerówny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko