Biuro Literackie działa w Moskwie

0
86

W ramach projektu “Ambasadorzy Poezji” w ciągu najbliższego roku do Moskwy wyeksportowani zostaną wybitni polscy poeci – na początek Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, a później m.in. Justyna Bargielska, Marta Podgórnik i Andrzej Sosnowski. Kulminacją cyklu spotkań będzie prezentacja antologii wierszy autorów Biura z przekładami na język rosyjski.

 

Najnowszy pomysł Biura Literackiego na promocję polskiej poezji – tym razem w Rosji – wystartował 2 października 2013. W ramach 1. Polsko-Rosyjskiego Spotkania Poetów, którego pierwsza odsłona  odbyła się w Legnicy gośćmi Artura Burszty i Poliny Justovej byli Vera Polozkova, Lev Oborin, Marta Podgórnik i Wojciech Bonowicz.

 

Teraz projekt przenosi się do Moskwy. Bohaterami pierwszej z pięciu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wizyt Biura Literackiego w Moskwie będą Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Tadeusz Różewicz. Ten ostatni do Moskwy się jednak nie wybiera – wybitnego poetę moskiewskiej publiczności przybliży film Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej pt. “Dorzecze Różewicza”.

 

Kolejnymi Polskimi Ambasadorami Poezji w Moskwie będą: Wojciech Bonowicz, Justyna Bargielska i Bohdan Zadura (styczeń), Marta Podgórnik i Jerzy Jarniewicz (marzec) oraz Marcin Sendecki i Andrzej Sosnowski (czerwiec).

 

Finał projektu z udziałem Jacka Dehnela i Ryszarda Krynickiego zaplanowano na 14 października 2014 roku. Ostatniemu spotkaniu towarzyszyć będzie premiera antologii wierszy autorów Biura z przekładami na język rosyjski, stanowiąca pierwszą tak obszerną prezentację współczesnej polskiej poezji u naszych wschodnich sąsiadów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko