2014-02-24BAGAŻE KULTURY:

0
76

Warszawa, luty 2014 r.

(Informacja prasowa)

BAGAŻE KULTURY:

ALEKSANDER BARDINI. PROFESOR, KTÓREMU AKTORZY ZAWDZIĘCZALI PRAWIE WSZYSTKO.

 

Niedziela, 23 lutego 2014 r. godz. 14:00

 

Teatr Żydowski zaprasza w niedzielę 23 lutego o godz. 14.00 na siódme spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, poświęcone tym razem aktorowi, reżyserowi i pedagogowi prof. Aleksandrowi Bardiniemu, który wychował kilka pokoleń polskich aktorów. W spotkaniu udział wezmą znakomici goście: aktorzy Ewa Ziętek, Andrzej Seweryn, Ignacy Gogolewski, reżyser Andrzej Wajda, scenograf Krystyna Zachwatowicz a także prof. Barbara Osterloff, historyk teatru, prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej, autorka książek. Wszystkie spotkania cyklu „Bagaże kultury” prowadzi Remigiusz Grzela. WSTĘP: 5 ZŁ. Konieczność rezerwacji miejsc. Rezerwacje: tel.: 22 850 64 50 lub 51, mail:bow@teatr-zydowski.art.pl“>bow@teatr-zydowski.art.pl

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/bagaze-kultury-aleksander-bardini

Bardini sam był uczniem Leona Schillera i Aleksandra Zelwerowicza. W jego słynnej telewizyjnej adaptacji „Trzech sióstr” z 1974 roku głównymi rolami debiutowały Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska i Ewa Ziętek.  Prof. Aleksander Bardini grał, reżyserował spektakle i prowadził teatry. Stworzył wiele interesujących ról i kreacji m. in. w filmach Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego.

W jednym ze swoich tekstów poświęconych Aleksandrowi Bardiniemu wspominała Krystyna Janda:
Dzięki profesorowi od pierwszego roku Szkoły Teatralnej budowałam świadomie swoją przydatność do zawodu, bez marzeń. Jestem Mu za to nieprawdopodobnie wdzięczna, moim zdaniem dzięki tym “zimnym prysznicom” zdobyłam i osiągnęłam więcej niż Profesor “obiecywał”, że mogę osiągnąć, niż oceniał mój talent i aparycję. A z drugiej strony, to On uświadamiał mi, że jestem wartością, że to wszystko ma sens. Nigdy nie zapomnę jak kazał stanąć mi przed lustrem w sali estradowej warszawskiej uczelni i spokojnie i bez litości wymieniał moje wady urody i zalety, uświadamiał mi z całą brutalnością jaka jestem, jak mnie widzą inni, co obiecuję wchodząc na scenę, wyglądem. Na koniec kazał mi siebie polubić i uświadomił, że bez tego, bez tej zgody na siebie i akceptacji, nic w tym zawodzie nie osiągnę.

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli. – Wielki temat XX i XXI wieku.

Poprzednie spotkania z cyklu:

– Ida Kamińska. Aktorka totalna.
– Agnieszka Holland. O kinie i innych rzeczach.
– Hannah Arendt. Rzecz o banalności miłości.
– Julian Tuwim. Poeta i ojciec.
– Józef Hen. Rozmowa na 90. urodziny.
– Jerzy Ficowski. Odkrywca.

W spotkaniach brali udział m. in. Agnieszka Holland, Danuta Szaflarska, Stanisława Celińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jowita Budnik, Janusz Gajos, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Zofia Posmysz, Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Tuwim, Kira Gałczyńska, Elżbieta Ficowska, Feliks Falk, Michał Sobelman, Mariusz Szczygieł a także aktorzy Teatru Żydowskiego.

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16

 

 

Aktualności na oficjalnej stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/ i na Facebooku https://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich.

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Joanna Bieguńska

Agencja Kostrzewa PR

joanna.biegunska@kostrzewapr.pl

tel. kom. 609104796

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko