Rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

0
115

Rekomendacje książkowe Krzysztofa Lubczyńskiego

Saga z aromatem

Barbarę Rybałtowską znałem dotąd jako autorkę opowieści biograficznych o trzech popularnych aktorkach: Barbarze Brylskiej, Barbarze Wrzesińskiej i Idze Cembrzyńskiej oraz o dyrygencie Stefanie Rachoniu. Jest ona jednak także autorką powieści („Kuszenie losu”, „Romans w Paryżu”), ale nade wszystko czterotomowej (do tej pory) historyczno-obyczajowej sagi polskiej z XX wieku.


Akcja sagi rozpoczyna się w okresie II wojny światowej na Kresach wschodnich. Bohaterki, matka i córka zostają wywiezione na Syberię („Bez pożegnania”). Następnie z Armią Andersa przedostają się do Afryki i autorka opisuje ich życie na Czarnym Lądzie („Szkoła pod Baobabem”. Następnie bohaterki wracają do stalinowskiej Polski zderzając się z jej rzeczywistością. Czwarta część sagi („Mea culpa”) sięga do przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.


„Jest to wspaniale napisany utwór – rekomenduje sagę Rybałtowskiej wybitny reżyser, twórca „Nocy i dni”, Jerzy Antczak – Wprost gotowy scenariusz filmowy, pełen cudownych charakterów i sytuacji chwytających za gardło. „Rewelacja!!! Aromat książki, jej niezwykła pasja, koloryt, emocje, wiarygodność, są mi bliskie i wywołują olbrzymie doznania”.


Ernest Bryl napisał o sadze Rybałtowskiej: „Ważne są książki takie jak ta, bardzo ważne dla naszej polskiej psychiki. Przyznam się, że czytałem tę kipiącą energią życia i świetnie napisaną książkę też jako odtrutkę na typowe dla polskiego obywatela poczucie przysmucenia, niedostrzegania, jak wiele na lepsze się zmieniło”.


Lektura pierwszego tomu sagi potwierdza powyższe opinie. Napisana w dobrym, klarownym, prostym w najlepszym tego słowa sensie stylu powieść „Bez pożegnania” przynosi satysfakcję czytelniczą w obu warstwach warstwach – poznawczej i literackiej. Nic więc dziwnego, że ukazało się właśnie trzecie już wydanie sagi Rybałtowskiej. W czasach niskich nakładów książek fakt ten wiele mówi. I wypada dodać, że wydawnictwo zapowiada, że „c.d.n.” czyli ciąg dalszy nastąpi. Czytelnicy czekają.


Barbara Rybałtowska – „Bez pożegnania”. Saga część 1, Wyd. Axis Mundi, Warszawa 2013, str. 326, wyd. III, ISBN  978 – 83 – 922507-2-2

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko