2014-02-21″Opowiadania Numizmatyczne” – spotkanie autorskie

0
182

“Opowiadania Numizmatyczne” – spotkanie autorskie

 

Data: 20 lutego 2014

Godzina: 17:00

Miejsce:Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, ul. Podgórna 15/16

 

 

“Opowiadania Numizmatyczne tom 1. Historia monetą się toczy” to zbiór ośmiu opowiadań numizmatycznych, z których aż trzy dzieją się w Szczecinie. Wśród autorów m.in. znany szczeciński pisarz, autor trylogii “Perła Europy” Bartosz Ulka, ponadto Tomasz Witkiewicz, Krzysztof Wytrykowski, Jerzy Chałupski, Katarzyna Marciszewska oraz Karina Kopczyńska. “Opowiadania Numizmatyczne” obalają tezę, że numizmatyka jest nudna, ukazując ciekawe historie z monetami w tle, pełne ukrytych skarbów, dworskich intryg, dramatycznych ucieczek, ludzkiej chciwości czy gorączki złota.

Bartosz Ulka, Zaginiona moneta księcia – Szczecińskie muzeum i policja angażują się w zaskakujące odkrycie zwyczajnego mieszkańca Szczecina, wędkarza-pasjonata, który wyławia z Odry bezcenną monetę pomorską. Związana jest z nią tragedia pewnej rodziny, żyjącej w Szczecinie podczas Wojny Trzydziestoletniej. Kierownik działu numizmatycznego muzeum, natchniony niezwykłym odkryciem, angażuje się osobiście w poszukiwania zapomnianej prawdy sprzed wieków, kosztem swojego życia rodzinnego i zawodowego. Czy uda mu się dotrzeć do zaskakującej prawdy o historii zupełnie wyjątkowej monety i związanej z nią tajemnic?

Tomasz Witkiewicz, Mincmistrz – Historia szczecińskiego mincmistrza, który nie bał się rzucić wyzwania samemu księciu. Powinien zapłacić za to najwyższą cenę, jaką jest życie, ale dzięki niespodziewanemu zbiegowi okoliczności, udaje mu się przeżyć. Na horyzoncie pojawia się jeszcze jedna postać – żołnierz z wywiadu książęcego, który zmierza do jednej z pomorskich miejscowości z tajną misją. Co łączy go z mincmistrzem?

Katarzyna Marciszewska, Przyjechałem po swoje – Jest rok 1945, właśnie skończyła się wojna. Mały chłopiec ucieka z domu i postanawia odnaleźć ojca, który mieszka i pracuje w polskim (prawie) Szczecinie. Na miejscu okazuje się, że profesja rodzica jest bardzo niebezpieczna. Tata jest szabrownikiem i w opuszczonych przez Niemców domach szuka przede wszystkim złotych monet. Nie on jedyny, również Sowieci zamierzają się wzbogacić na poniemieckim mieniu.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko