Stefan Chwin i Krystian Lupa w pierwszym lutowym wydaniu MBK

0
87

Prof. dr hab. Stefan Chwin 28 stycznia odebrał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. I był gościem specjalnym tego wydania Magazynu.

W ostatnich latach ukazały się cztery jego książki, o których jednak nie rozmawialiśmy. W tym roku powinna ukazać się kolejna książka i będzie to powieść. Nie znamy jej tytułu, ale najwyższy czas nadrobić zaległości, zanim ukaże się. Rozmowa przy okazji premiery książki, siłą rzeczy, ogranicza pole tematyczne. Czekając więc na nową powieść Stefana Chwina, możemy pozwolić sobie na poruszenie kilku tematów.

Krystian Lupa byłby także gościem specjalnym, gdyby udało nam się porozmawiać bez pośrednictwa telefonu. Zależało nam na czasie, bo już 6 lutego powraca do Warszawy jego “Miasto Snu” zainspirowane powieścią Alfreda Kubina “Po tamtej stronie”. Wraz z “Miastem Snu” dopiero Krystian Lupa przybędzie do Warszawy. Po raz pierwszy jednak spektakl zostanie pokazany na scenie TR Warszawa, a jest współprodukowany przez Teatr Dramatyczny w Warszawie, Theatre de la Ville w Paryżu, TR Warszawa i Instytut Adama Mickiewicza. 70-letni reżyser jest  bardzo aktywny i nie sposób nie przypomnieć choćby o jego kolejnych premierach od roku 2011: m.in. “Poczekalni 0”, “Wycince” i “Pływalni”. Ta rozmowa zapewne zainteresuje sympatyków teatru Krystiana Lupy, choć z góry przepraszam za nie najlepszą jakość techniczną naszej rozmowy.

“Galernicy wrażliwości” będą stanowili pewien wspólny mianownik opowieści obu panów.
18 stycznia odszedł współtwórca Akademii Ruchu oraz wieloletni (pierwszy zarazem) dyrektor CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie – Wojciech Krukowski. 31 stycznia natomiast – najstarsza polska aktorka – Nina Andrycz.  1 lutego  minęła druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej.Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko