Orły 2014: “Ida”, “Chce się żyć” i “Imagine”

0
100

W kategoriach aktorskich na statuetki mają szansę m.in. Agata Kulesza, Agnieszka Grochowska, Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.

Nagrody przyzna Polska Akademia Filmowa w 18 kategoriach. Trzy filmy, które uzyskały nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody w kategorii “najlepszy film”, to zarazem te, które zdobyły najwięcej nominacji w ogóle. – Te trzy filmy (“Ida” Pawła Pawlikowskiego, “Imagine” Andrzeja Jakimowskiego i “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy).

Lista nominowanych do nagród “Orły 2014” :

O tytuł “najlepszego filmu europejskiego” walczyć będą: “Koneser” Giuseppe Tornatore, “Sugar Man” Malika Bendjelloula oraz “Życie Adeli: Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche.

W kategorii “odkrycie roku” nominowano: Agatę Trzebuchowską za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie “Ida”, Bodo Koxa za najlepszą reżyserię (“Dziewczyna z szafy”) i Łukasza Żala za najlepsze zdjęcia (“Ida”).

Wyróżnienie za “najlepszy dźwięk” mają szansę otrzymać: Guillaume Le Braz i Jacek Hamela za “Imagine”, Marek Wronko za “AmbaSSadę” i Michał Żarnecki za “Syberiadę polską”.

O Orła w kategorii “najlepszy montaż” rywalizują: Cezary Grzesiuk (“Imagine”), Jarosław Kamiński (“Ida”), Krzysztof Szpetmański (“Chce się żyć”) oraz Milenia Fiedler i Grażyna Gradoń (“Wałęsa. Człowiek z nadziei”).

W kategorii “najlepsze kostiumy” nominowano: Aleksandrę Staszko za “Idę”, Barbarę Sikorską-Bouffał za “Papuszę” i Magdalenę Biedrzycką za film “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Wyróżnienie za “najlepszą scenografię” mają szansę otrzymać: Andrzej Haliński za “Dziewczynę z szafy”; Anna Wunderlich za “Papuszę”; Janusz Sosnowski i Michał Hózman-Mirza-Sulkiewicz za “Syberiadę polską; Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za “Idę” oraz Magdalena Dipont za film “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

O Orła w kategorii “najlepsza muzyka” rywalizują: Alexandre Desplat (“Wenus w futrze”), Jan Kanty Pawluśkiewicz (“Papusza”) i Mateusz Pospieszalski (“Mój biegun”).

W kategorii “najlepsza drugoplanowa rola kobieca” nominowano: Annę Nehrebecką za “Chce się żyć”, Joannę Kulig za “Nieulotne” i Martę Nieradkiewicz za “Płynące wieżowce”.

Aktorzy nominowani do nagrody za “najlepszą drugoplanową rolę męską” to: Adam Woronowicz (“Miłość”), Arkadiusz Jakubik (“Chce się żyć”) i Eryk Lubos (“Dziewczyna z szafy”).

O statuetkę za “najlepszą główną rolę kobiecą” walczą: Agata Kulesza (“Ida”), Agnieszka Grochowska (“Wałęsa. Człowiek z nadziei”) i Jowita Budnik (“Papusza”).

Orła w kategorii “najlepsza główna rola męska” mają szansę otrzymać: Dawid Ogrodnik za “Chce się żyć”, Janusz Gajos za “Układ zamknięty” i Robert Więckiewicz za film “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

W kategorii “najlepszy film dokumentalny” nominowano: “Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej, “Miłość” Filipa Dzierżawskiego oraz film “Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego.

O Orła w kategorii “najlepszy scenariusz” rywalizują: Andrzej Jakimowski (“Imagine”), Maciej Pieprzyca (“Chce się żyć”) oraz Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz (“Ida”).

Wyróżnienie za “najlepsze zdjęcia” mają szansę otrzymać: Adam Bajerski za “Imagine”, Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń za “Papuszę” oraz Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski za “Idę”.

W kategorii “najlepsza reżyseria” nominowano: Andrzeja Jakimowskiego za “Imagine”, Macieja Pieprzycę za “Chce się żyć” i Pawła Pawlikowskiego za “Idę”.

Statuetkę za “najlepszy film” ma szansę otrzymać: “Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, “Ida” Pawła Pawlikowskiego i “Imagine” Andrzeja Jakimowskiego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko