2014-02-11Spotkanie autorskie z pisarką Izabelą Sową

0
102

Spotkanie autorskie z pisarką Izabelą Sową

 

Data: 10 lutego 2014

Godzina: 18:00

Miejsce: Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli

 

Autorka terminu “Bajklandia” – pięknego i wyjątkowo trafnego imienia dla naszego miasta, przyjeżdża 10 lutego na spotkanie autorskie w Miejskim Domu Kultury. Okazją jest wydanie “Azylu” – już 13 powieści pisarki urodzonej w Stalowej Woli.

Emblematem pisarstwa Izabeli Sowy są historie zawarte w powieściach “Zielone jabłuszko” (tu właśnie miejscem akcji jest Bajklandia) oraz “Świat szeroko zamknięty”. Akurat obydwie ulokowane w realiach Stalowej Woli, są bardzo osobistymi opowieściami autorki o przyjaźni, zaufaniu, podmiotowości człowieka i ucieczce, by schronić się w kryjówce, którą tak opisuje tłumacząc tytuł kolejnej książki: “Dziesięć minut od centrum” nie oznacza konkretnego miejsca. Raczej stan ducha, relacje z ludźmi lub nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Dla wielu oznacza porażkę lub karę. Dla mnie – szansę, by okazać ludzką twarz.

“Azyl” jest naturalną konsekwencją poglądów Izabeli Sowy. Schronienia szukała tym razem w Chorwacji – uroczym kraju umęczonym niedawną wojną. W wywiadzie, pisarka przypisana już do literackiego Krakowa, tak mówi o rodzinnym mieście: “Należę do tych osób, które choć oswoiły Kraków, tu mieszkają i tu pewnie zostaną, to serce zostawiły gdzie indziej. Stalowa Wola nie jest ładna, ale spędziłam tam pierwsze 19 lat swojego życia. Przypomina trochę Nową Hutę, dlatego szybko się dogaduję z ludźmi z Huty; mają taki rodzaj energii, że też chcą się wyrwać. Ja się chciałam wyrwać, oczywiście. Ale widzisz, w momencie kiedy zderzysz się z inną rzeczywistością, posmakujesz nowego świata, nagle doceniasz ten, który zostawiłaś za sobą.”

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko