Zimerman zagra w nowej siedzibie NOSPR

0
77

Prawykonanie utworu śląskiego kompozytora Eugeniusza Knapika zabrzmi podczas inauguracji nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zagra urodzony na Śląsku wybitny pianista Krystian Zimerman.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia przeniesie się do nowej siedziby położonej przy Alei Roździeńskiego. Forum NOSPR wraz z nowym gmachem Muzeum Śląskiego, katowickim Spodkiem oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym stanowić będzie tzw. Oś Kultury.

Koncert inauguracyjny w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1 października) uświetni prawykonanie zamówionego specjalnie na tę okoliczność utworu śląskiego kompozytora Eugeniusza Knapika, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncert fortepianowy dedykowany jest wybitemu pianiście Krystianowi Zimermanowi. Zimerman, podobnie jak Knapik, urodził się na Śląsku i odbył studia na katowickiej akademii. W 2005 roku macierzysta uczelnia przyznała mu doktorat honoris causa, wówczas – w prywatnej rozmowie pianisty i kompozytora – po raz pierwszy pojawił się wątek utworu, który miał powstać specjalnie dla Zimermana.

– Wtedy pracowałem nad operą “Moby Dick”.  Skończyłem ją dopiero w 2010 r. (…). Właśnie wtedy dyrekcja NOSPR zwróciła się do mnie o napisanie utworu na koncert inauguracyjny. Połączyłem te dwa zamówienia (…). Im lepszy wykonawca, tym kompozytor może sobie na więcej pozwolić, bo wie, że ta jego wizja zostanie przekazana w sposób maksymalnie dobry. Wielokrotnie zauważyłem – jest to chyba czynność podświadoma – że wykonawca czy zespół wykonawczy, na którego zamówienie komponuję, w jakimś sensie stymuluje wyobraźnię. Mając do czynienia z tak wspaniałym pianistą jak Krystian Zimerman, piszę ten utwór tak, aby mógł wykazać się swoją genialną techniką i śpiewnością – powiedział Eugeniusz Knapik.

Dyrektor NOSPR, Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśliła że Krystian Zimerman miał udział w przygotowaniu nowej siedziby orkiestry:

Na pytanie, co jeszcze Zimerman wykona na otwarcie nowej siedziby NOSPR, Wnuk-Nazarowa odpowiedziała:

– Niech zagra, co tylko chce. Ta uroczystość otwarcia będzie miała trzy części z dwiema przerwami. Jeżeli będzie trzeba zrobić czwartą, zrobimy. Gdy Filharmonia Narodowa otwierała się w 1901 r. w Warszawie, to też były dwie przerwy i trzy części i na końcu Paderewski grał Chopina, ile chciał. Skończył o północy. Wzorem filharmonii warszawskiej, u nas też nie będzie ograniczeń czasowych – powiedziała.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że chciałby, aby nowa siedziba NOSPR mieściła się pod adresem: pl. Wojciecha Kilara 1. Zmarły w grudniu 2013 r. Kilar urodził się we Lwowie, ale większość część życia spędził na Śląsku. Przez wiele lat był prezesem Oddziału Katowickiego Związku Kompozytorów Polskich, współpracował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Zespołem Pieśni i Tańca “Śląsk” oraz  z reżyserem Kazimierzem Kutzem. W 2006 roku został honorowym obywatelem Katowic.

Źródlo: PAP, gazeta.pl, oprac. AG, 14.01.2014

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko