Dwie główne nagrody dla “Papuszy”

0
90

“Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego zdobyła dwie nagrody – za reżyserię i najlepszy film na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune w Indiach.

Jury konkursu przyznało “Papuszy” dwie główne na tym festiwalu nagrody – dla najlepszego filmu fabularnego i za najlepszą reżyserię. Film otrzymał już kilka nagród na festiwalach w kraju i za granicą, mi.n. na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, 38. GFF – Gdynia – Festiwal Filmowy czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid.

W indyjskim konkursie brało udział 14 filmów. Wśród nich m.in. “Night Train to Lisbon”, “Dziewczyna z szafy”, “Dotyk grzechu” czy “Rosie”. W zeszłym roku zwyciężył obraz Christiana Petzolda “Barbara”.

“Papusza” to zrealizowana z rozmachem, oparta na faktach, dramatyczna historia Bronisławy Papuszy – pierwszej romskiej poetki, która zapisała swoje wiersze, i które, przetłumaczone na język polski, zostały wydane w oficjalnym obiegu. W filmie główne role zagrali Jowita Budnik (Papusza) i Antoni Pawlicki (Jerzy Ficowski). Jak zwykle w przypadku filmu Krauzów obraz powstał w oparciu o ich własny scenariusz.

– Nasz film to opowieść o niezwykłej kobiecie, która za przekroczenie norm obowiązujących w jej społeczności i za swoją twórczość poetycką, zapłaciła straszliwą cenę – odrzucenia i samotności – mówiła w rozmowie z tvn24.pl Joanna Kos-Krauze.

Autor: js/tr / Źródło: punescope.com, piffindia.com

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko