Erotyka sprzed 1,5 tysiąca lat na urodziny muzeum Fiedlera

0
152

Czterdziestolecie działalności świętuje Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Uczci swój jubileusz wystawami o początkach muzeum i o erotyce różnych kultur.

Muzeum rozpoczęło działalność w styczniu 1974 roku, w domu rodziny Fiedlerów. Z okazji 40-lecia szykuje kilka wydarzeń m.in. wystawę fotograficzną obrazującą powstanie i rozwój placówki, spotkania ze znanymi polskimi podróżnikami, koncerty i pokazy. Specjalną oprawę będzie miała tegoroczna uroczystość przyznania wręczanego w puszczykowskim muzeum Bursztynowego Motyla. To prestiżowa nagroda za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

Z okazji jubileuszu przygotowano wystawę poświęconą erotyce różnych kultur. Przede wszystkim kultury Mochica, która kwitła ok. 1,5 tys. lat temu na terenie dzisiejszego Peru. Bardzo znana jest m.in. tamtejsza ceramika, na której sugestywnie przedstawiano sceny erotyczne. Niektóre zachowane do dziś naczynia miały kształty kopulujących par – mówi Arkady Radosław Fiedler. – Ich spojrzenie na seks było pełne radości. Co ciekawe, ówczesne kobiety w kwestiach seksu miały status równy mężczyznom, były równorzędnymi partnerkami w grze miłosnej – dodaje.

Na ekspozycję trafią kopie eksponatów gromadzonych przez muzeum w Limie. Wystawione będą w specjalnie zbudowanym pomieszczeniu dostępnym wyłącznie dla osób dorosłych. Wystawa zaplanowana jest na przełom kwietnia i maja.

Źródło: PAP/ Tvn24 Poznań

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko