Nie żyje Wojciech Kilar

0
70

Polski pianista, kompozytor i wybitny twórca muzyki do wielu filmów, m.in. “Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, “Pianisty” Romana Polańskiego, “Drakuli” Francisa Forda Coppoli. W 2012 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Miał 81 lat.

Wojciech Kilar zmarł w niedzielę nad ranem w Katowicach po długiej walce z chorobą – poinformował prezes Związku Kompozytorów Polskich Jerzy Kornowicz. – To była jedna z najbardziej wyrazistych postaci muzyki XX i XXI wieku – powiedział szef ZKP.

Pogrzeb kompozytora odbędzie się w sobotę 4 stycznia o godz. 11 w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.


Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Jako pianista zadebiutował dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Na konkursie młodych talentów wykonał własny utwór i zdobył drugą nagrodę. Jako kompozytor zadebiutował w latach 50. XX w.

Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów – “Krzesany”. Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz.

Kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W wywiadach i wystąpieniach kompozytor często podkreślał swoje przywiązanie do Śląska. Bliskie związki łączyły go też z Jasną Górą, gdzie od wielu lat świętował swoje urodziny. W 2006 r. został honorowym obywatelem Rzeszowa – miasta, które nazywał drugą, po Lwowie, “małą ojczyzną” i gdzie mieszkał krótko po wojnie. W 1998 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego, a w 2012 r. – Śląskiego.

3 maja 2012 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko