Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
83

Spotkanie w Klubie Literackim „Dąbrówka“


We wtorek 7 stycznia w Klubie Literackim „Dąbrówka“, os. Bolesława Chrobrego 117 odbedzie się spotkanie z Robertem Pawłem Kaminem, który zaprezentuje swój tomik poetycki „Perełki życia“, oraz z Juliuszem Rozmiłowskim, który zaprezentuje swoje wiersze i wspomnienia.

Spotkanie poprowadzi Jak zwykle Jerzy Grupiński.

 

 

Rozmowy z Poezją


8 stycznia o godzinie 18.30 w Cafe Ptasiek przy ulicy Żydowskiej 10, Grupa Literyczna „Na Krechę“ zaprasza na spotkanie z poetami ze szczecinieckiego Klubu Poetyckiego OPAL. Będzie okazja posłuchać i porozmawiać z: Krystyną Mazur, Małgorzatą Góralska, Martyną Urbanowicz, Jadwigą Żonko, Teresą Powęzka, Tatianą Rogowska, Lilianą Prokopiak, Pawłem Żerańskim.

Zapraszają oni wszystkich sympatyków poezji oraz piszących i wierszujących.

Spotkanie prowadzą Łucja Dudzińska i Krystyna Mazur, a oprawę muzyczną zapewni  Janusz  RAPTUS Waściński.

 

 

St. Petersburg Festival Ballet – Jezioro Łabędzie

W czwartek 9 stycznia o godzinie 19.00 w Sali Ziem MTP, ul. Głogowska 14 rozpocznie się niezwykłe widowisko – Jezioro Łąbędzie, które jest  jednym z najbardziej popularnych baletów i należy do międzynarodowego standardu klasycznego baletu. Od ponad stu lat przyciąga publiczność jak magnes swoją niesamowitością, błyskotliwością w połączeniu z ponadczasową muzyką Czajkowskiego. Jest niepodważalnie fenomenem sztuki baletowej. Dzięki choreografom M. Petipy i L. Iwanowa zyskał sukces od dnia premiery w 1895 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, który trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Ta zniewalająca historia o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada o życiowych prawdach jak odwieczna walka dobra ze złem, zdradzie, bólu, namiętnościach i niepodważalnej potędze miłości. Wielkość dzieła oraz jego piękno przykuwa uwagę najwytrawniejszych widzów.

St Petersburg Balet – znany na całym świecie zebrał w sobie wszystko, co jest nazywane “rosyjską szkołą baletu klasycznego”. Zobaczycie tu Państwo wszystko co ściśle wiąże się z klasyczną elegancją w połaczeniu ze świeżym oddechem dwudziestego pierwszego wieku. To doskonały spektakl taneczny w połączeniu z prawdziwie królewskim przepychem strojów i dekoracji. St. Petersburg Festival Ballet łączy w sobie najlepsze tradycje oraz ducha baletu St. Petersburg. Elegancja, wdzięk, wspaniała lekkość sprawiają niepowtarzalność tego widowiska. St. Petersburg Festival Ballet opiera się na czołowych artystach baletu z Petersburga i trupy baletowej z najlepszych teatrów baletowych, którzy są kontynuatorami petersburdzkiej tradycji baletu. Czołowi tancerze są laureaci międzynarodowych konkursów. W ciągu ostatnich dwóch lat St.Petersburg Festival Ballet z powodzeniem koncertował w 10 krajach europejskich. W tym sezonie St. Petersburg Balet Festival w Polsce przedstawi największą perłę światowej klasyki, czyli:Jezioro Łąbędzie

 

Koncert Piotra Woźniaka


10 stycznia w kawiarni artystycznej PoemaCafeprzy ul. Langiewicza 2 rozpocznie się o godzinie 20.00 koncert Piotra Woźniaka.

 

„Elegancki, wyciszony, wręcz ażurowy w swoim opus, artysta, milczący wędrowiec przez świat muzyki” – powiedział o nim Szymon Zychowicz.
O Piotrze napisać trudno. Chowa się za swoimi piosenkami i trudno go spotkać gdzie indziej. Przed publicznością staje najczęściej sam z gitarą. Pytany o miejsce na muzycznej scenie, powiedział: „Takie piosenki z gitarą w wielu krajach określane są mianem “folk”. Lubię to słowo w tym właśnie znaczeniu. Dobrze mnie chyba określa.”

„Człowiek o głosie jak maszyna parowa i wrażliwości baranka” – zapowiedziano go przed jednym z koncertów. Ten głos – charakterystyczny, nie do pomylenia z nikim innym – zaskakuje czystością i siłą, skalą emocji od szeptu po krzyk. Bo to emocje właśnie są dla niego najważniejsze.
„Staram się dotrzeć do wrażliwości ludzi, ich potrzeby piękna; próbuję ich wzruszyć. Może dzisiaj zadania sztuki definiuje się nieco inaczej, ale ja tak – inaczej – po prostu nie chcę. To jest wybór nie tylko środków muzycznych. Dla mnie to jest wybór znacznie głębszy. Dotyczy sfery “co chcę z siebie dać”. – powiedział w jednym z wywiadów.
Piotr to artysta osobny, kontemplujący spotkanie dwojga, potrzebę zgody z samym sobą i zapatrzenie w świat. Przede wszystkim jednak to artysta liryczny, wrażliwy i skupiony interpretator swoich, ale także “pożyczonych na zawsze” słów i melodii.

W 2010 roku ukazał się jego pierwszy album “Dom na dachu”, w 2012 – podwójny (CD + DVD), koncertowy album „Jak ze źródła”, stanowiący hołd złożony twórcom i wykonawcom polskich piosenek z początku lat 70-tych.

 

 

Wielki Koncert Galowy muzyki Johana Straussa

 

            W piątek 10 stycznia o godzinie 19.00 w Sali Ziem MTP, ul. Głogowska 14 rozpocznie się Wielki Koncert Galowy muzyki Johana Straussa.

Ten jedyny w swoim rodzaju koncert, prezentowany w wielu krajach Europy, zgromadził do tej pory ponad czteromilionową widownię. Teraz mogą do niej dołączyć również polscy melomani.

Strauss Festival Orchestra przedstawi porywającą muzykę epoki Franciszka Józefa I i przeniesie słuchaczy do roztańczonego cesarskiego Wiednia.

Jednocześnie stylizowane układy choreograficzne i wysmakowane kostiumy prezentowane przez Strauss Festival Ballet Ensemble przekształcą koncert w niezapomniany spektakl. W programie wieczoru znalazły się między innymi tak słynne kompozycje rodziny Straussów jak: uwertury do operetek “Baron Cygański” i “Zemsta Nietoperza”, walce ” Wiedeńska Krew” i “Gazetki Poranne”, oraz liczne polki, galopy i marsze. Nie zabraknie oczywiście słynnego walca “Nad modrym Dunajem” i “Marsza Radetzkiego”

Koncert Galowy muzyki Johanna Straussa to projekt artystyczny zrealizowany we współpracy z wieloma renomowanymi zespołami muzycznymi całej Europy.

Jego celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności muzyki rodziny Straussów. Koncerty tradycyjnie odbywają się na początku Nowego Roku.

Strauss Festival Orchestra z ogromnym powodzeniem występowała w najbardziej renomowanych europejskich salach koncertowych, takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Auditorium Parco della Musica w Rzymie, Tonhalle w Zurychu, Konserthus w Oslo, Finlandia Hall w Helsinkach, Coliseu dos Recreios w Lizbonie, Gran Teatre del Liceu, Palau de la Música i l’Auditori w Barcelonie, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, a także el Palacio Euskalduna w Bilbao.

Tym razem prawie stuosobowy zespół poprowadzi dyrygent Aleksiej Shakura, absolwent Konserwatorium im Rachmaninowa w Rostowie. Solistką wieczoru będzie Natalia Dmitriewskaja, utalentowana rosyjska śpiewaczka młodego pokolenia, laureatka Pierwszego Międzynarodowego Konkursu Śpiewaków Operowych Galiny Wiszniewskiej w 2006 roku.

Połączenie Strauss Festival Orchestra i Strauss Festival Ballet Ensemble gwarantuje, że Wielki Koncert Galowy stanie się dla Państwa niezapomnianym wydarzeniem artystycznym otwierającym Nowy Rok.


Portret z magnolią

            W sobotę 11 stycznia o godzinie 18.00 w prowadzonym przez Marka Zgaińskiego teatrze Mój Teatr, ul. Gorczyczewskiego 2 odbędzie się spektakl „Portret z magnolią“.

Scenariusz i reżyseria – Marek Zgaiński

obsada: Izabella Tarasiuk i Janusz Andrzejewski

 

Kabaret: Zenon Laskowik “W blasku jubileuszu”

 

            14 stycznia o godzinie 18.00, w Teatrze Polskim, ul. 27 Grudnia 8/10 rozpocznie się jubileuszowy spektakl Zenona Laskowika.

Jesienią 2003 roku Zenon Laskowik powrócił na scenę po dłuższej nieobecności i wystąpił w programie “Niespodziewane powroty czyli twórzmy klimacik”.  Od tamtej pory powstały programy “O’pyra za 3 grosze plus VAT”, “Co się dzieje, co się dzieje”, “Tego jeszcze nie było”, “Laskowik & Malicki” i “Chity dla Prosperity”.  W jubileuszowym programie prezentowane będą najlepsze skecze, scenki i piosenki z powyższych spektakli specjalnie wybrane przez twórców na tą okazję.  W programie wystąpi Zenon Laskowik ze swoją Kabareciarnią i zaproszonymi gośćmi.  Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Promile pod kierownictwem Michała Rukszy. 
Spektakl trwa ok. 2 godzin.


Dialogi Poetyckie

We wtorek 14 stycznia o godzinie 19.00 w Piwnicy Duchowej, ul. Działowa 25 odbędzie się spotkanie w cyklu Dialogi Poetyckie z poezją poznańskiej poetki Marii Magdaleny Pocgaj.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Sikorski.

Maria Magdalena Pocgaj – urodziła się w 1955r. w Poznaniu, gdzie mieszka do dziś. Z wykształcenia plastyk, jako literat zadebiutowała w 1993r. tomikiem pt. „Obłoki ziemi”. Do tej pory opublikowała 11 zbiorów wierszy, jest też autorką tekstów poetyckich do albumu fotograficznego A. Ruta pt. „Wierzby wielkopolskie”, za które otrzymała nagrodę na XXVII Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim. Wyróżniana i nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich zdobyła m.in. Brązową Buławę Hetmańską w Białymstoku (1997), Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie Literacko – Kompozytorskim „Christus Natus est nobis Jubileusz 2000” w Rumii a w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Poeta pamięta” w Kaliszu (1999 i 2000) pierwszą i drugą nagrodę. Zrzeszona w Związku Literatów Polskich w Poznaniu (skarbnik zarządu), w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim. Publikowała swoje utwory w licznych almanachach poezji a także w prasie i na antenie radiowej. Kilkakrotnie zasiadała w jury ogólnopolskich konkursów literackich. Jej wiersze przetłumaczono na j. niemiecki, ukraiński, czeski, włoski i grecki. W 2002r.Minister Kultury wyróżnił ją odznaką Zasłużonego Działacza Kultury a w 2003r. Ministerstwo Infrastruktury przyznało jej honorową odznakę Zasłużonego pracownika Morza.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko