Wacław Holewiński i Marek Ławrynowicz – Rekomendacje książkowe z Biesiady Literackiej SPP

0
127

Rekomendacje książkowe z  Biesiady Literackiej SPP

Wacława Holewińskiego i Marka Ławrynowicza

 

 

Anna Onichimowska „Zupa z gwoździa”

Wydawnictwo: Ezop ,

ISBN: 978-83-8913-388-5

Nowa powieść Anny Onichimowskiej „Zupa z gwoździa” opowiada o pewnym blogerze, jego żonie oraz końcu świata. Powieść jest bardzo śmieszna, zwłaszcza, że koniec świata ostatecznie nie następuje. Jest także pouczająca zwłaszcza dla mężczyzn, którzy nie są w stanie zrozumieć kobiet czyli właściwie wszystkich przedstawicieli tej płci. Kobiety też będą lekturą usatysfakcjonowane. Wydawca Agencja Edytorska Ezop bardzo zadbała o szatę graficzną, dzięki czemu znakomicie napisana powieść Onichimowskiej świetnie nadaje się na prezent, oraz towarzyszkę dalekich, egzotycznych podróży, w które z okazji  zimy każdy powinien się udać. Polecam książkę.

 

Marek Ławrynowicz

 

 

                                                                 

 

 

Kamil Janicki „Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie”

Wydawnictwo Znak,

ISBN: 978-83-240-2792-7

Stron 400

 

„Upadłe damy II Rzeczpospolitej” sprawnie napisany przez Kamila Janickiego rodzaj pitavala, którego wyróżnikiem nie 

jest rodzaj zbrodni, a płeć sprawczyń. W tej lekturze zadziwia, powiedziałbym banalność opisywanych przestępstw, które w II Rzeczpospolitej były absolutną sensacją. Jakiś szantaż, powołanie się na wpływy w kręgach władzy /dobry punkt odniesienia dla dzisiejszych „lodziarzy”/, nierząd, kilka zabójstw wywołujących poruszenie głównie z powodu stanu majątkowego lub statusu społecznego zamordowanych albo ich ofiar. Kto dziś, z ręką na sercu, mógłby powiedzieć, że cokolwiek mówią mu nazwiska Woroniecka, Lewandowska, Genzlerowa, Paralewiczowa, Fleischerowi, Zajdlowi czy

Kucharska? Nawet na studiach prawniczych nie przywołuje się tych nazwisk. A przecież ich procesy przyciągały do sądów, tak, tak, często tysiące ludzi. Tę książkę warto czytać, bo jak w soczewce skupia emocje sądowe naszych przodków, obrazuje ówczesne media, dowodzi jaką ewolucję w ciągu kilkudziesięciu lat przeszła kryminalistyka. I że „sprawa Madzi”, za kilkadziesiąt lat, pewnie też będzie banałem.

 

Wacław Holewiński

 

 

Najbliższa Biesiada literacka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich odbędzie się 23 stycznia /czwartek/, o godz. 18 w Domu Literatury,  Warszawa Krakowskie Przedmieście 87/89.

Wstęp wolny. Zapraszamy


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko