Zabytkowy karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek” powróci do Polski

0
95

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Po uzyskaniu informacji o umieszczeniu karabinu na aukcji internetowej w USA, podjęto działania zmierzające do sprowadzenia broni do Polski. Broń zostanie udostępniona zwiedzającym w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Karabin samopowtarzalny wz. 38 „Maroszek”, charakteryzujący się nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, stanowi niezwykle wartościowy przykład polskiej przedwojennej myśli technicznej. Seryjna produkcja broni na potrzeby Wojska Polskiego rozpoczęła się w 1938 r. Do lipca 1939 roku wyprodukowano ok. 150 jej egzemplarzy. We wrześniu 1939 r., po zajęciu przez Niemców Polski, karabiny zostały przejęte przez okupanta i prawdopodobnie były przez niego wykorzystywane jeszcze w czasie dalszych działań wojennych.

Obecnie na świecie znanych jest wyłącznie kilka egzemplarzy tej broni, z czego w zbiorach polskich, jedyny niekompletny egzemplarz znajdował się w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. 

Powracający do Polski karabin został wystawiony na początku 2013 r. na aukcji internetowej w USA. Działania mające na celu sprowadzenie broni do kraju podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada RP w Waszyngtonie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodnie z postanowieniami ugody sądowej pomiędzy Ambasadą RP w Waszyngtonie i Panem Kristopherem Gąsiorem, dotychczasowym posiadaczem broni, a także w związku z rekompensatą pokrytą z funduszy Muzeum Historii Polski, 13 grudnia br. karabin został przekazany Ambasadzie RP w Waszyngtonie. W najbliższym czasie broń zostanie sprowadzona do kraju i udostępniona zwiedzającym w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Źródło MKiDN

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko