Nowa aranżacja Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW

0
160

Miejsce: Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW

 

W zupełnie nowej, wyjątkowej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji można oglądać najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Uroczyste otwarcie galerii, z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, odbyło się 10 grudnia br. 

Aranżacja przestrzeni wystawienniczej powierzona pracowni architektonicznej WWAA (laureaci wielu nagród, m.in. za Pawilon Polski na Expo w Szanghaju 2010) nie ma naśladować wnętrza kościelnego, lecz sprawiać, że niezwykłe dzieła sztuki średniowiecznej przemówią same za siebie. Dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym poliptyki skrzydłowe, takie jak słynny Poliptyk Grudziądzki są dostępne ze wszystkich stron, łącznie z rewersami skrzydeł, które do tej pory nie były widoczne dla widzów. Zwiedzający będą mogli poznać pełne programy ikonograficzne monumentalnych dzieł. Istotną zmianą w przestrzeni ekspozycji jest odsłonięcie okien z widokiem na dziedziniec muzeum i zniesienie wtórnych podziałów wewnętrznych pomieszczeń. Przywrócono tym samym dawny, zabytkowy kształt sal zaprojektowanych przez Tadeusza Tołwińskiego, twórcę gmachu MNW.

Nowe Narodowe – Nowe aranżacje Galerii Stałych MNW

Jesienią 2014 r. otwarta zostanie Galeria Faras – jedyna w Europie ekspozycja średniowiecznego malarstwa nubijskiego z doliny Nilu prezentująca ponad 60 malowideł z okresu od VIII do XIV wieku. Otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej planowane jest natomiast w roku 2015.

Źródło MKiDN

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko