“Nietoperz” w reżyserii Kornela Mundruczo…

0
96

“Nietoperz” w reżyserii Kornela Mundruczo, przygotowany z zespołem TR Warszawa, zdobył nagrodę dla najlepszego spektaklu podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie.

 

Data: 16 grudnia 2013

Godzina: 19:00

Miejsce: Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW

 

W tym roku w festiwalowym konkursie “Inferno” prezentowanych było dwanaście spektakli. Oceniało je międzynarodowe, siedmioosobowe jury. Werdykt odczytał reżyser, dyrektor artystyczny ArtsEmerson w Bostonie, David Dower.

Nagrodę główną, 50 tys. zł, ufundowaną przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, za najlepszy spektakl zdobył TR Warszawa za “Nietoperza”. Węgierski reżyser Kornel Mundruczo przygotował spektakl na motywach operetki “Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna a jego akcję umieścił w nowoczesnej klinice na kilka dni przed Nowym Rokiem.

Jury postanowiło nagrodzić spektakl, któremu “udało się podjąć trudny i wzbudzający kontrowersje temat eutanazji i wskazać, że odpowiedzialność za etyczne wybory spoczywa na barkach nas wszystkich”.

Nagrody indywidualne – po 10 tys. zł – ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Nagrodę Boskiego Komedianta dla najlepszego reżysera otrzymała Monika Strzępka za spektakl “Courtney Love” z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jury doceniło reżyserkę za “wyjątkowe metody pracy z aktorami, dystans i poczucie humoru, bezpretensjonalność i brak próżności, a także za umiejętność gry z konwencjami teatralnymi”. Spektakl ten dostał także nagrodę pozaregulaminową dla najlepszego zespołu aktorskiego.

Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Tomasz Nosiński, a za najlepszą rolę żeńską Marta Ścisłowicz. Oboje zagrali w “Carycy Katarzynie” w reż. Wiktora Rubina w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Za najlepszą muzykę nagrodzony został Piotr Dziubek (spektakl w reż. Agaty Dudy – Gracz “Ja. Piotr Riviere”, Teatr Muzyczny Capitol). Jury wyróżniło go “za stworzenie nowych jakości i relacji pomiędzy muzyką, głosem i ciałem”.

Nagrodę za scenografię otrzymał Michał Korchowiec za przedstawienie “Courtney Love” za – jak podkreśliło jury – “zbudowanie wielopoziomowego świata ukazującego artystyczne aspiracje i utopijne sny, które składają się na opowieść o Nirwanie i Courtney Love”.

Nagrody za najlepsze role drugoplanowe – 5 tys. zł – również ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, otrzymali Roma Gąsiorowska grająca w “Nietoperzu” i Włodzimierz Dyła grający w spektakl “Na Boga!”, w reż. Marcina Libera (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu).

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia było Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa.

Źródło: PAP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko