Kraków został Miastem Literatury UNESCO

0
176

Do krakowskiego magistratu doszedł list Francesco Bandarina, zastępcy ds. kultury dyrektor generalnej UNESCO, ogłaszający przyznanie tytułu. Jest to nagroda prestiżowa, pozwala również na korzystanie z środków UE.

Kraków jest drugim miastem z kraju nieanglojęzycznym po Reykjaviku, które otrzymało to wyróżnienie. Wyróżnienie przyznano po raz siódmy, wcześniej otrzymywały je: Edynburg (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (USA), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).

Inicjatywę o nagrodzeniu Krakowa podjęło trzy lata temu nasze miasto partnerskie – Edynburg. Wniosek złożony w 2011 roku został poparty przez 150 pisarzy, m.in.: Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Wisława Szymborska, Amos Oz czy David Grossman.

Kraków doceniony został za bogata historię związaną z literatura. Tu w 1508 roku wydrukowano pierwszą książka w języku polskim – “Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Z miastem związani byli nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Zauważono też literackie imprezy: Targi Książki, Targi Książki dla dzieci, Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada.

W Krakowie wręczane są również nagrody Instytutu Książki za promocję polskiej literatury w świecie. Miasto planuje również przekazać Instytutowi Książki skład solny przy ul. Na Zjeździe. Miałoby tam powstać w przyszłości “Forum Literatury” , gdzie odbywałyby się imprezy literackie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko