Gloria Artis dla Dyrektora Instytutu Cervantesa Abela Murcia Soriano

0
88
Gloria Artis dla Dyrektora Instytutu Cervantesa Abela Murcia Soriano

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że  Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie, Abel Murcia Soriano, został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Abel Murcia Soriano jest poetą, tłumaczem i promotorem literatury polskiej w świecie hiszpańskojęzycznym. Z Polską związany jest od trzydziestu lat i obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Cervantesa w Krakowie (wcześniej – w Warszawie). Jego znakomite przekłady poezji Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Ryszarda Kapuścińskiego i Ewy Lipskiej, oraz często duży trud włożony w doprowadzenie do wydania wierszy polskich poetów za granicą, sprawiły, że polscy autorzy znani są i czytani nie tylko w Hiszpanii, ale również trafiają do czytelników z Ameryki Łacińskiej. Dowodem jakości i efektów pracy pana Murcii Soriano jest fakt, że wspólny z Gerardo Beltránem przekład tomu Chwila Wisławy Szymborskiej, przez wiele tygodni utrzymywał się na liście najlepiej sprzedających się tomików poetyckich w Hiszpanii.


Ogromną wartość dla propagowania poezji polskiej w świecie ma niewątpliwie wydanie antologii współczesnej poezji polskiej autorów urodzonych między 1960 a 1980 rokiem (Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea – autores nacidos entre 1960 y 1980, przygotowana wspólnie z Gerardo Beltránem i Xavierem Farré): publikacji na podobnym poziomie i o podobnym rozmachu – wybór wierszy ponad 60 poetów młodego pokolenia – próżno szukać na innych zagranicznych rynkach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko