VII Festiwal Puls Literatury w Łodzi “Lokomotywy literatury”

0
87

Data: 5-15 grudnia 2013

Godzina: 19:00

Miejsce: Łódź (szczegóły i program: www.pulsliteratury.pl)

 

 

To największa tego typu impreza w centralnej Polsce. W Łodzi festiwal trwa jedenaście dni, wcześniej w listopadzie pięć imprez zorganizowano w regionie (w Radomsku, Ujeździe, Brzezinach, Parzeczewie i Poddębicach). Odbędzie się w dniach 5-15 grudnia. Dzień przed w pociągu relacji Łódź-Warszawa-Łódź odbędą się koncerty oraz czytanie wierszy łódzkich poetów.

Tegoroczne hasło Pulsu to “Lokomotywy literatury”. Odnosi się ono z jednej strony do czołowych współczesnych pisarzy, z drugiej do Juliana Tuwima, którego rok obchodzimy. Dlatego też podczas Pulsu odbędą się spotkania z Joanną Bator (Nagroda Literacka Nike), Krystyną Dąbrowską (Nagroda Kościelskich, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej), Andrzejem Sosnowskim (Nagroda Literacka Gdynia), Oksaną Zabużko (Nagroda Angelusa), Wojciech Górecki (Nagroda im. Beaty Pawlak), Marcin Ostrychasz (Nagroda im. Klemensa Janickiego) i Pawła Tomanka (Nagroda im. Jacka Bierezina). Prócz tego pojawią się m.in. Andrzej Sapkowski, Kamil Sipowicz, Jacek Dehnel czy Wojciech Kuczok.

Puls Literatury to nie tylko spotkania literackie, warsztaty translatorskie oraz rozstrzygnięcia konkursów (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina oraz Ogólnopolskiego Konkursu Na Prozę Poetycką im. Witolda Sułkowskiego), ale także cykl koncertów, spektakli teatralnych oraz wystaw.

W tym roku na Pulsie wystąpią m.in. Kaliber 44, Buldog, Bruno Schulz i Hańba!. Zostaną wystawiane “Bal w Operze” według Tuwima, “Błazen Pana Boga” Dario Fo oraz “Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej. Także odbędzie się konferencja Wehikuł czasu. Kontrkultura w latach 70. I 80. Wraz z wystawą, panelem dyskusyjnym oraz koncertem. Puls to również cykl spotkań dla dzieci oraz dla seniorów.

Ze względu na Rok Tuwima festiwalowi towarzyszą konferencja Tuwim bez końca oraz Żydzi polski według Tuwima. 15 grudnia odbędzie się Gala finałowa Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima transmitowana w Internecie oraz w formie reportażu na TVP Kultura.  Warto dodać, że na praktycznie wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Pełen program Festiwalu organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi można znaleźć tutaj www.pulsliteratury.pl.

Projekt  dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko