2013-12-13Spotkanie z dr. Ryszardem Tomczykiem

0
48

Spotkanie z dr. Ryszardem Tomczykiem


Spotkanie z dr. Ryszardem Tomczykiem oraz promocja jego najnowszej książki Odleżałe Don Chichoterie w ramach „Saloniku Tygla” organizowanego przez Elbląski Klub Autoróww SEKA

 

Data: 12 grudnia 2013

Godzina: 18:00

Miejsce: Ratusz Staromiejski w Elblągu

 

Odleżałe Don Chichoterie Ryszarda Tomczyka to niezwykle interesujący zestaw „wyciągniętych z szuflady” autora tekstów scenicznych oraz „dramatopodobnych” (śpiewogry, wodewile, farsy, szopki), będących pisanym na bieżąco, satyrycznym komentarzem do elbląskiej rzeczywistości z minionych kilku dziesięcioleci.

Społeczne i polityczne realia Elbląga z lat 70-tych czy 80-tych dawno odeszły w przeszłość, a dowcipy straciły w wielu przypadkach aktualność (w ich zrozumieniu pomagają dołączone przez Autora dodatkowe informacje na temat ówczesnych, elbląskich i ogólnokrajowych realiów). Książka niczym wehikuł czasu przenosi nas do „tamtego” Elbląga. Każdy z umieszczonych w niej tekstów to zapis chwili, w której powstał, a chwile te bywały w tamtym okresie burzliwe i zmienne: starsi elblążanie wiedzą doskonale, jak bardzo różnił się klimat elbląskiej ulicy w roku np. 1979 od tego z jesieni roku 1980, z lata 1981 czy z wiosny 1982. Autor przyznaje, że w niektórych fragmentach swoich tekstów błędnie oceniał sytuację, że uzbrojony w dzisiejszą wiedzę o świecie napisałby teraz te fragmenty inaczej, na co innego zwróciłby uwagę. Zostawił jednak te utwory w takim brzmieniu, jakie miały wówczas, po to żeby były świadectwem tamtych chwil i tamtych emocji, żeby były autentycznym, humorystycznym zapisem czasów, które minęły.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko