2013-12-10Fotograf z Auschwitz

0
72

Fotograf z Auschwitz


Spotkanie promujące książkę Fotograf z Auschwitz w opracowaniu Anny Dobrowolskiej odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 17.00 w gdańskiej Bibliotece Manhattan – al. Grunwaldzka 82, CH Manhattan.

 

Z autorką opracowania, Anną Dobrowolską, rozmawiać będzie dr hab. Grzegorz Berendt, historyk i naczelnik pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorami spotkania są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Grupa Filmowa Rekontrplan (wydawca książki) oraz gospodarz Biblioteki Manhattan – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku im. Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Fotograf z Auschwitz to wspomnienia więźnia obozu Auschwitz Birkenau Wilhelma Brasse, który podczas swojego pobytu w obozie pracował jako fotograf. Wszystko to, co widział – najpierw przy naciskaniu migawki aparatu, a potem w ciemni, gdzie te same obrazy musiał jeszcze analizować – odcisnęło na nim tak duże piętno, że po wojnie już nigdy nie wziął aparatu do rąk. Historię głównego bohatera uzupełniają narracje współwięźniów, wybrane z zasobów archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wspomnienia Wilhelma Brasse zostały bogato zilustrowane fotografiami jego autorstwa. Książka poprzez swoją oprawę graficzną staje się po części swoistym albumem fotograficznym.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko