Czy 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego?

0
90

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Muzeum Miasta Łodzi wystąpiło do Sejmu o ustanowienie 2014 roku Rokiem Jana Karskiego. W przyszłym roku mija 100. rocznica urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

 

W przyszłym roku w Centrum odbędzie się szereg wydarzeń związanych z postacią Karskiego. Kontynuowany będzie m .in. projekt Klubu Kuriera, który działa przy nim od kwietnia tego roku. Zrzesza uczniów kilku łódzkich liceów.

Członkowie klubu przeprowadzili m.in. kilkanaście wywiadów z Ocalałymi z Litzmannstadt Getto, przejechali szlakiem Jana Karskiego, a w wakacje przeszli beskidzki szlak przerzutowy, którym wędrowali emisariusze.

 

Obecnie członkowie Klubu prowadzą zajęcia edukacyjne “Nazywał się Karski. Jan Karski” w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Łodzi i województwa m.in. w Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Białej Rawskiej i Ozorkowie. W sumie zaplanowano ponad 60 godzin lekcyjnych, w których ma wziąć udział ok. 2500 młodych ludzi.

“W przyszłym roku Centrum Dialogu planuje akcje informacyjne o patronie Klubu, rozbudowę jego struktur, tworzenie happeningów poświęconych Karskiemu oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii mobilnych” – zapowiedziała Tomaszewska.

 

Projekt Klub Kuriera jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra”. Centrum Dialogu i MMŁ są także współorganizatorami wystawy “Jan Karski. Człowiek wolności” Muzeum Historii Polski. Ekspozycja była dotąd pokazywana m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, na Uniwersytecie Europejskim w Sankt Petersburgu, w Polish Museum of America w Chicago, w Sejmie, a także w Mediolanie, Łodzi, Toruniu i we Wrocławiu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko