Zmarł profesor Henryk Markiewicz

0
135

       W Krakowie zmarł prof. Henryk Markiewicz, wybitny historyk i teoretyk literatury. Urodzony 16 listopada 1922 roku w Krakowie, od 1956 profesor UJ, należał do grona najwybitniejszych autorytetów polskiej nauki o literaturze.

       W latach 1977 – 1984  był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez wiele lat kierownikiem Zakładu Teorii Literatury i Poetyki Historycznej Instytutu Filologii Polskiej UJ. W r. 1986  profesor Markiewicz został wybrany na członka Senatu UJ, od r. 1980 był członkiem Polskiej Akademii Nauk, od r. 1990 członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.

        Profesor Henryk Markiewicz jest autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset artykułów naukowych z dziedziny teorii i historii literatury.

       Był wieloletnim głównym redaktorem naczelnym Polskiego Słownika Biograficznego, współautorem wcześniejszych edycji „Skrzydlatych słów” . Do końca swoich dni aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, prowadząc pracę naukowo-badawczą, publikując książki i artykuły naukowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko