Nagroda im. Długosza dla Jerzego Holzera

0
103

Historyk i politolog Jerzy Holzer, autor “Europy zimnej wojny”, został w czwartek laureatem Nagrody im. Jana Długosza, przyznawanej za najlepszą książkę humanistyczną.


Nagrodę wręczył podczas 17. Targów Książki w Krakowie na gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jerzy Holzer otrzymał statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego i 30 tys. zł. Statuetką nagrodzone zostało także Wydawnictwo Znak, które opublikowało książkę.

 

Według jury nagrodzona książka daje usystematyzowany obraz wydarzeń, które zmieniały i kształtowały oblicze Europy. Jednocześnie podkreślił, że wszystko, co autor opisał, działo się za jego życia, co niezwykle utrudnia zachowanie dystansu.

 

Jerzy Holzer (ur. 1930) – polski historyk i politolog; współpracował z Komitetem Obrony Robotników; współtworzył Solidarność na Uniwersytecie Warszawskim; internowany 13 grudnia 1981 roku. W 1983 wydał w drugim obiegu pierwszą książkę historyczną poświęconą Solidarności: “Solidarność 1980-1981. Geneza i historia”. Od 1989 r. profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 1990 profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, od 2004 profesor w Collegium Civitas. Zajmuje się najnowszymi dziejami Polski i Europy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko