Nasila się konflikt między ministrem Zdrojewskim i Zbigniewem Rybczyńskim

0
102

Nasila się konflikt między ministrem Zdrojewskim
i Zbigniewem Rybczyńskim


Wczoraj na antenie radia RMF FM Zbigniew Rybczyński oświadczył:


– Jeśli minister Zdrojewski zostanie i władza będzie to kontynuowała, powstanie jakiś rodzaj układu zamkniętego, to zrzeknę się obywatelstwa polskiego. Co ja mogę więcej zrobić? Jak ja mogę bardziej zaprotestować? Oczywiście oddam złoty medal Gloria Artis ministrowi. Mogę oddać wszystko, co w tym kraju dostałem, ale nie mogę tolerować takiej rzeczy.


 Rybczyński twierdzi, że w Centrum Technologii Audiowizualnych powstały, olbrzymie malwersacje. Uważa, że to co odkrył to wierzchołek góry lodowej, a minister Zdrojewski go zniesławił i będzie za to żądał od niego publicznych przeprosin.

Za filmowcem ujęło się Stowarzyszenie FILM 1,2, które wystosowało list do ministra kultury w tej sprawie:

“Stowarzyszenie FILM 1,2 w maju ubiegłego roku apelowało do Pana w sprawie konsultacji, w ramach których całe środowisko filmowe miałoby okazję uzyskać szczegółowe informacje dotyczące strategii ministerstwa w zakresie działalności dawnych państwowych studiów i wytwórni filmowych, przekształcanych wówczas w państwowe instytucje kultury. (…). Niestety, mimo wielu naszych próśb i poparcia ze strony dużej części środowiska filmowego, dialog ten nie doszedł do skutku. Przypadek CeTA pozwala jednak stwierdzić, że działalność sektora publicznego w przemyśle filmowym – także dla ministerstwa – jest nadal sprawą niedookreśloną i budzącą kontrowersje. (…) Zwracamy się do Pana o podjęcie natychmiastowych działań w celu umożliwienia środowisku filmowemu zapoznania się ze wszystkimi szczegółami konfliktu pomiędzy ministerstwem a byłym dyrektorem artystycznym CeTA Zbigniewem Rybczyńskim. W tym celu wnosimy o bezzwłoczne zorganizowanie spotkania z udziałem obu skonfliktowanych stron, otwartego dla przedstawicieli środowiska filmowego oraz mediów. (…) Mamy nadzieję, że w obecnej sytuacji nasza propozycja nie zostanie zmarginalizowana. Leży to zarówno w interesie środowiska filmowego i ministerstwa, jak i opinii publicznej” – przeczytaliśmy w liście zarządu i komisji rewizyjnej Stowarzyszenia FILM 1,2


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko