Oksana Zabużko laureatką Nagrody Angelusa

0
153

Ukraińska pisarka, poetka i eseistka Oksana Zabużko otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzona została za powieść “Muzeum porzuconych sekretów”, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

 

Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska podkreśliła, że nagrodzona w tym roku książka, to powieść niezwykła. “W powieści Oksany Zabużko przeplatają się ze sobą i do siebie przyciągają historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i fantazja, miłość, zdrada i śmierć” – mówiła Gorbaniewska.

“Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Kijowska dziennikarka, pochodzący ze Lwowa antykwariusz oraz żołnierz UPA to postacie, które jako główne – choć nie jedyne – poprowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej” – opisują fabułę książki organizatorzy Angelusa

 

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek. Oprócz laureata, w finale Angelusa znalazły się polskie powieści: “Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia, “Dziennik” Jerzego Pilcha, “Grochów” Andrzeja Stasiuka i “Morfina”Szczepana Twardocha. W finale znalazły się także “W gąszczu metropolii” austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa oraz “Jest noc” autorstwa rosyjskiej prozaiczki Ludmiły Pietruszewskiej.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Wydawcy mogą do niej zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Nagrodę stanowią statuetka Angelusa, autorstwa Ewy Rossano i czek na 150 tys. zł. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko