Futbol to literatura
Pałac Pod Baranami w Krakowie zaprasza 27 października o godz. 18.30 na spotkanie w ramach Festivalu Conrada pt. „Futbol to literatura”.
Dyskusja: Marek Bieńczyk, Wojciech Kuczok, Michał Okoński
Prowadzenie: Daniel Markiewicz
Marek Bieńczyk (ur. 1956) – pisarz, historyk literatury, tłumacz, eseista i enolog. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, zajmuje się literaturą polskiego romantyzmu i współczesną humanistyką francuską. Autor powieści Terminal i Tworki oraz kilku tomów esejów, m.in. Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci, Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty, Oczy Dürera. O melancholii romantycznej. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, laureat Paszportu Polityki i wielu innych nagród. Tłumacz książek Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthesa. Mieszka w Warszawie.
Michał Okoński (ur. 1971), autor bloga „Futbol jest okrutny”, pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem, od 1991 roku – emocjonalnie i zawodowo z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego. O piłce i nie tylko pisał m.in. we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Kontekstach”, a także w „Gazecie Wyborczej”, gdzie na łamach dodatku krakowskiego ukazywał się jego felieton piłkarski Anglia jest wyspą. W 2011 roku został laureatem Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Dziennikarz internetowy – publicystyka”. Poza futbolem interesuje się stosunkami polsko — i chrześcijańsko-żydowskimi. Opublikował wywiad rzekę z s. Małgorzatą Chmielewską (Wszystko co uczyniliście…), był redaktorem książek Jerzego Turowicza (Bilet do raju) i ks. Adama Bonieckiego (Lepiej palić fajkę niż czarownice…, Dookoła świata).
Wojciech Kuczok (ur. 18 października 1972 w Chorzowie) prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy, speleolog.