2013-10-28Festiwal do Czytania

0
91

Festiwal do Czytania

 

Od 26 do 27 października. w Olsztynie potrwa  „Festiwal do Czytania”. Wydarzenie to przeznaczone jest dla każdego rodzaju miłośników literatury i książek.

 

Będą oni mogli spotkać się z autorami, wziąć udział w warsztatach oraz… wysłuchać pisarzy czytających najbardziej sensacyjne lub frywolne fragmenty swoich książek. Poszczególne wydarzenia będą miały miejsce w klimatycznej atmosferze olsztyńskiego Planetarium, Galerii BWA i nowoczesnej biblioteki Planeta 11. A wszystko to w ramach projektu Warmia: Rebelia Kultury, prezentującego różnego rodzaju inicjatywy kulturalne.

 

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Warmińska Noc Książek, nawiązująca do znanej na całym świecie World Book Night. Podczas niej spotkają się miłośnicy czytania, którzy chcieliby powiększyć swoje domowe zbiory i osoby, które im w tym pomogą. Organizatorzy akcji zgromadzili książki od wydawców, księgarń czy osób prywatnych i obdarują nimi uczestników wydarzenia.

 

Podczas Wystawy Pisarzy z Warmii i Mazur, prowadzonej przez Piotra Bałtroczyka, ponad 20 autorów będzie czytać fragmenty swoich książek, które dopiero powstają. Wydarzenie to będzie miało formułę koncertu z elementami multimedialnymi, a prezentacje autorów będą urozmaicone koncertami muzycznymi, konkursami, aukcją książek z autografami, rękopisów i cennych egzemplarzy (dochód zostanie przeznaczony na zakup książek dla osób niewidomych).

 

Na uwagę zasługuje również projekt „Literatura bez cenzury”, podczas którego autorzy przeczytają najbardziej sensacyjne lub frywolne fragmenty swoich książek. Przewidziano także atrakcje takie jak konkurs performance live reading (otwarta dla wszystkich scena offowa, na której będzie można zaprezentować swoją twórczość w sposób nieskrępowany żadnymi formalnymi ramami); kiermasz książek wydawnictw regionalnych (spotkania z autorami, warsztaty, pokazy); warsztaty dla dorosłych oraz dla dzieci, a także Wielka Olsztyńska Wymienialnia Książek, podczas której każdy będzie mógł przynieść książki i wymienić je na inne.

 

W „Festiwalu do Czytania” weźmie udział ok. 40 pisarzy, w tym: Włodzimierz Kowalewski, Mariusz Sieniewicz, Paweł Jaszczuk czy Erwin Kruk. Podczas Festiwalu odbędzie się także wykład Piotra Śliwińskiego – jednego z czołowych krytyków literackich. Zaplanowano także spotkania skierowane do blogerów i miłośników blogów, prowadzone przez Andrzeja Tucholskiego, autora bloga jestKultura.pl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko