SCHWOB: poznaj nieznane dzieła literatury europejskiej

0
132

Ruszył nowy europejski projekt: SCHWOB strona poświęcona wybitnym, ale szerszej nieznanym dziełom literatury europejskiej.

 

Twórcy strony mają nadzieję, że dzięki takiej promocji wiele z tych książek znajdzie tłumaczy i wydawców – coś takiego już się udało w przypadku “Lalki” Prusa, która w przyszłym roku ukaże się po niderlandzku. Książki wyszukiwane i promowane na stronie Schwob to przede wszystkim współczesna klasyka, książki w różnych krajach kultowe i napisane przede wszystkim w XX wieku, które wciąż jeszcze nie zostały przetłumaczone na zadowalającą liczbę języków.

Projekt nazwany został na cześć francuskiego pisarza Marcela Schwoba i narodził się w Holandii. W dotarciu do interesujących książek kluczową rolę odgrywa szeroka sieć tłumaczy, wydawców, festiwali oraz literackich instytucji. Schwob podsuwa propozycje wydawcom zainteresowanym literaturą światową, oferując jednocześnie informacje na temat praw autorskich oraz ewentualnych źródeł dofinansowania. Celem projektu jest także promocja już przetłumaczonych i wydanych książek, tutaj kluczowa jest współpraca z wydawcami, czasopismami, księgarniami i bibliotekami. Znani europejscy pisarze będą prezentować swoje schwobowskie typy literackie na festiwalach m. in. w Marsylii, Barcelonie, Krakowie i Amsterdamie.

 

Każda polecana książka ma na stronie krótką charakterystykę, informacje na temat autora , a także praw autorskich oraz ewentualnych źródeł dofinansowania dla zainteresowanych wydawców. Przy każdej znajduje się też próbka tłumaczenia. Strona internetowa Schwoba dostępna jest w wersji angielskiej, niderlandzkiej i polskiej, a już niebawem także w katalońskiej, fińskiej i walijskiej. Prezentujemy na niej nie tylko książki promowane w ramach projektu, ale także inne klasyczne, wybitne i na nowo odkrywane tytułu.

Więcej na pl.schwob-books.eu

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko