Fotomania – stare fotografie pisarzy

0
146

Muzeum Literatury w Warszawie przygotowało wirtualną wystawę starych fotografii ze swoich zbiorów. To okazja, żeby zobaczyć Witolda Gombrowicza jako dziecko czy Leopolda Staffa w stroju kąpielowym, tudzież Andrzeja Kuśniewicza w stroju Adama.

 

Zdjęcia pochodzą głównie z XIX i pocz. XX wieku. W zbiorach Muzeum Literatury znajduje się ok. 3000 takich wczesnych fotografii – na wystawie znalazło się ponad 350 spośród nich.

 

Wystawa “Fotomania” składa się z dziewięciu rozdziałów, obejmujących różne dziedziny życia. Otwiera ją galeria portretów literackich, ale zobaczymy również artystów, aktorów i polityków – i to nie tylko polskich. Bardziej intymne sceny odsłaniają fotografie z rodzinnych albumów, a w dziale “Na co dzień i od święta” zgromadzono sceny z życia codziennego w XIX i XX wieku. Ciekawym dodatkiem jest swoisty XIX-wieczny żurnal, poprzedzony słownikiem mody.

 

Poszczególne obiekty przedstawiono w formie miniatur. Po kliknięciu myszką na miniaturę otwiera się osobne okno, w którym widoczny jest obraz w powiększeniu. Nawigacja umożliwia dowolny sposób zwiedzania wystawy. Wystawa jest dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej.

 

Zajrzyj na www.fotomania.muzeumliteratury.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko