2013-10-14Warszawska Jesień Poezji

0
56

Warszawska Jesień Poezji


      Warszawska Jesień Poezji to międzynarodowy festiwal poezji organizowany co roku przez Związek Literatów Polskich. Tegoroczna 42. Warszawska Jesień Poezji odbędzie się w Warszawie w dniach 10 – 13 października 2013r., a miejsce szczególne zajmie poezja duńska. 10 października podczas wieczoru galowego inaugurującego festiwal wystąpi gość honorowy  – duńska pianistka – Christine Bjorkoe, której recitalu będzie można wysłuchać dzień później w Pałacu w Radziejowicach.

Christina Bjorkoe urodziła się w Kopenchadze. W wieku 19 lat została przyjęta do Juilliard School of Music w Nowym Jorku, gdzie studiowała u Seymour Lipkin, a następnie  kontynowała naukę u Anne Oland w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała z największymi duńskimi orkiestrami symfonicznymi, ze szwedzką Malmö Symphony Orchestra, Iceland Philharmonic Orchestra, Recife Festival Orchestra z Brazylii, czeską Orkiestrą Kameralną oraz duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Christina Bjorkoe jest profesorem w Akademii Muzycznej im. Carla Nielsena. W programie recitalu znajdą się Preludia Fryderyka Chopina oraz utwory fortepianowe Carla Nielsena.


      W dalszej część wieczoru, zaprezentowany zostanie tomik poezji „Okno” Danuty Muchy, który powstał podczas pobytu poetki w Pałacu w Radziejowicach. Danuta Mucha jest poetką, nauczycielem akademickim, krytykiem literackim i animatorką kultury. Studiowała filologię rosyjską w Uniwersytecie w Łodzi, w którym potem pracowała w latach 1980–1983. W kilku krajach opublikowała ponad trzydzieści cztery książki poetyckie, eseistyczne i naukowe. Przetłumaczyła na język hiszpański zbiory wierszy polskich poetów, wydane w Hiszpanii i Gwatemali. Jest laureatką licznych nagród literackich. 


      Zwieńczeniem wieczoru będzie uroczyste odsłonięcie popiersia Wojciecha Siemiona dłuta Mariana Koniecznego. Prof. Marian Konieczny, jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, z okazji siedemdziesięciopięciolecia urodzin Wojciech Siemiona zrealizował rzeźbiarski portret, który w postaci gipsowego odlewu znajdował się w zbiorach dworu w Petrykozach. Chcąc uczcić osiemdziesięciopięciolecie urodzin zmarłego w 2010 roku wybitnego aktora Stowarzyszenie Autorów ZAiKS sfinansowało wykonanie odlewu w brązie oraz ustawienie popiersia na terenie radziejowickiego parku.
Z tej okazji Pałac w Radziejowicach wydał specjalną publikację poświęconą Wojciechowi
Siemionowi. 


      Koncert realizowany jest we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Polsce, Duńską Fundacją Sztuki i 42. Festiwalem Warszawska Jesień Poezji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko