Nominowani do Nagrody im. Beaty Pawlak

0
83

Książki sześciu polskich reporterów zostały nominowane do Nagrody im. Beaty Pawlak, przyznawanej najlepszym tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy 14 października.


Wśród nominowanych książek jest “Abchazja” Wojciecha Góreckiego (Wydawnictwo Czarne), reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora, rozpoczęty “Planetą Kaukaz” i “Toastem za przodków”; “Dobra pustynia” Doroty Kozińskiej (W.A.B.) – opowieść o spotkaniu z mieszkańcami afgańskiej prowincji, gdzie autorka przez kilka miesięcy była wolontariuszką a także “Zbawcy mórz” Adama Leszczyńskiego (Wielka Litera) – zbiór reportaży stanowiących próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny nieszczęść trapiących Afrykę.

Nominowano także “Południe” Andrzeja Muszyńskiego (Czarne) – reportaże z południowej Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki będące próbą odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać istoty Południa – w geografii, polityce, gospodarce czy może w stanie ludzkich umysłów; “Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych” Krzysztofa Środy (Czarne) – opowieści o spotkaniach z miejscami i ludźmi w najróżniejszych zakątkach świata, mniej lub bardziej egzotycznych: nie tylko w Armenii, ale też na Litwie, w Rumunii, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Listę nominacji zamyka książka “Jutro przypłynie królowa” Macieja Wasielewskiego (Czarne) – reportaż z wyspy Pitcairn na Oceanie Spokojnym, gdzie kilkudziesięciu mieszkańców żyje w niemal całkowitej izolacji, rządząc się według własnych, specyficznych praw i traktując przybyszów z zewnątrz jako zagrożenie.

Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko