Nagroda im. Kapuścińskiego dla Włochów

0
124

Znany włoski reportażysta i pisarz Paolo Rumiz, a także literat, wydawca i wybitny popularyzator literatury polskiej Francesco M. Cataluccio oraz fotograf Ferdinando Scianna otrzymali w Rzymie nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.


Ceremonia wręczenia nagród, przyznawanych od 2012 roku z inicjatywy odbywającego się w Wiecznym Mieście Festiwalu Literatury Podróży, we współpracy z rodziną pisarza, Instytutem Polskim i włoskim wydawnictwem Feltrinelli, odbyła się na Kapitolu. Na uroczystości obecna była wdowa po pisarzu Alicja Kapuścińska. Autorem statuetek pierwszej wręczanej poza Polską nagrody imienia Kapuścińskiego jest mieszkający w Rzymie rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.

65-letni pisarz i podróżnik Paolo Rumiz jest związany z dziennikiem “La Repubblica”. Był między innymi wysłannikiem w czasie wojen w byłej Jugosławii oraz w Afganistanie. Jest autorem wielu relacji i książek opowiadających o jego wędrówkach po Europie i innych zakątkach świata. Podróżował na rowerze, na pokładzie małego statku, pociągami. 

58-letni Francesco M. Cataluccio to pisarz, wydawca i popularyzator polskiej literatury we Włoszech, autor artykułów na temat dziejów i kultury Polski oraz Europy Środkowej. Zredagował włoskie wydanie dzieł Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Trzecim laureatem nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego jest 70-letni fotograf Ferdinando Scianna, który współpracował między innymi z sycylijskim pisarzem Leonardo Sciascią, a ostatnio z reżyserem Giuseppe Tornatore. Jest autorem portretów Jorge Luisa Borgesa oraz wielu albumów fotograficznych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko