2013-10-11Czas reportażu

0
88

Czas reportażu

 

10 października o 18.00 w Centrum Kultury „Zamek” odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, Wojciechem Tochmanem, Olgą Stanisławską pn. „Czas reportażu”.

 

„Czas reportażu” to zarówno spotkanie autorskie, jak również wspólna rozmowa z zaproszonymi gośćmi o tym, czym może być / jest dziś „reportaż współczesny”, a także zmianach, które dokonały się wokół tego gatunku literackiego na przestrzeni ostatnich lat.

Olga Stanisławska w swoich reportażach pisze głównie o Afryce i o Bliskim Wschodzie. Jest laureatką Nagrody Kościelskich 2002 za swoją debiutancka książkę „Rondo de Gaulle’a”, która jest przede wszystkim zapisem „nieustannego spotkania z drugim człowiekiem, w jakie zmienia się samotna podróż przez kontynent, o którym Graham Green mówił, że ma kształt ludzkiego serca” [cultre.pl]. Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”.

Filip Springer – „reporter polskiego krajobrazu” i fotograf, specjalizuje się w reportażu poświęconym miejscom, problemom i zjawiskom. Jego debiut „Miedzianka. Historia znikania” znalazł się w finale najważniejszych nagród literackich (Nagrody im. R. Kapuścińskiego, Gdyni oraz Nike). Później ukazały się „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, które naprowadziły autora na ślad Oskara Hansena – jemu i jego żonie Springer poświęcił kolejny reportaż: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”. Jego najnowsza książka to “Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”

Wojciech Tochman przez wiele lat do (1990-2004) pracował w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. W latach 1996-2002 roku prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył Fundację ITAKA poszukującą zaginionych. Jest współzałożycielem (z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem) Instytutu Reportażu, który działa i przy którym powstała również Polska Szkoła Reportażu. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego książki kilkukrotnie znajdowały się w finałach nagród literackich. Opublikował m. in. zbiory reportaży „Schodów się nie pali” (2000), „Wściekły pies” (2007), Bóg zapłać (2010), a także opowieść reporterską z podróży do Bośni „Jakbyś kamień jadła” (2002) i książkę o Rwandzie „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010). Jego najnowszą publikacją jest „Eli, Eli” (2013) poświęcona życiu najuboższych na Filipinach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko