2013-10-14O ruskiej tradycji literackiej i ikonograficznej

0
130

O ruskiej tradycji literackiej i ikonograficznej

 

Klub Grawitacja w Warszawie zaprasza 13 października o godz. 17.00 na spotkanie z Aleksandrą Sulikowską, autorką książki “Ciała, groby i ikony. Kult świętych w ruskiej tradycji literackiej i ikonograficznej” .

 

Jak traktowali narodziny i śmierć ludzi żyjący kilkaset lat temu? Czym było dla nich ciało i jak postrzegali zmysłowość?  W jaki sposób ich rozumienie cielesności i płci wpłynęło na nasz ich odbiór? Te pytania są punktem wyjścia dla rozważań zawartych w książce Aleksandry Sulikowskiej “Ciała, groby i ikony. Kult świętych w ruskiej tradycji literackiej i ikonograficznej”. Dotyczy ona ikon i relikwii – świętych obiektów, które pełnią rolę przedmiotów łączących świat widzialny ze sferą niewidzialną.

 

Aleksandra Sulikowska pracuje w Zakładzie Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie sprawuje opiekę nad Kolekcją Ikon i Rzemiosła Bizantyjskiego. Zajmuje się malarstwem ikonowym XV-XVI wieku, a także późnym malarstwem rosyjskim, w tym sztuką staroobrzędowców.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko