Kraków pożegna Sławomira Mrożka

0
77

Kraków pożegna Sławomira Mrożka


PROGRAM


We wtorek, 17 września,  Kraków pożegna Sławomira Mrożka. Urna z prochami pisarza spocznie w Panteonie Narodowym, w podziemiach przy kościele apostołów Piotr i Pawła.


Oprócz rodziny i przyjaciół w pogrzebie wezmą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Hołd wybitnemu dramaturgowi będą mogli złożyć również krakowianie.

O godzinie 10.00 urna z prochami będzie wystawiona w krakowskim Barbakanie. O 12.30 zostanie przewieziona konnym karawanem do kościoła. Kondukt przejdzie Floriańską, Rynkiem Głównym i Grodzką. Msza święta żałobna rozpocznie się o 13.00. Przewodniczył jej będzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Potem szczątki zostaną przeniesione do krypty.


Mieszkańcy Krakowa nie będą mieli wstępu do kościoła. Będą mogli stać na placu Marii Magdaleny naprzeciwko kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tam zostanie ustawiony telebim, na którym będzie można śledzić mszę i złożenie urny w krypcie. Dla krakowian krypta będzie otwarta od 15.30 do 18.30. Będzie można tam wchodzić w kilkuosobowych grupach.


Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia w Nicei. Z inicjatywą pochowania go w Panteonie Narodowym wyszła Rada fundacji. Rodzina wyraziła na to zgodę. Panteon Narodowy jest kontynuacją Krypty Zasłużonych w klasztorze Paulinów na Skałce. Chowani tam będą wybitni ludzie nauki i kultury.

 

Szczegółowy program pogrzebu:


10.00 – Urna z prochami pisarza będzie wystawiona w krakowskim Barbakanie. Przez 2,5 godziny krakowianie będą mogli złożyć pisarzowi hołd. To również ostatnia okazja do wpisania się do księgi kondolencyjnej.


12.30 – Szczątki pisarza zostaną przewiezione konnym karawanem do kościoła św. Piotra i Pawła. Kondukt żałobny przejdzie Floriańską, Rynkiem Głównym i Grodzką. Krakowianie będą mogli do niego dołączyć.


13.00 – Rozpoczęcie mszy świętej żałobnej w kościele św. Piotra i Pawła. Liturgii przewodniczyć będzie metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Do kościoła będą mogli wejść wyłącznie: rodzina pisarza, przyjaciele i przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Krakowianie będą mogli stać naprzeciwko kościoła, na placu Marii Magdaleny. Tam zostanie ustawiony telebim, na którym będzie można śledzić zarówno mszę, jak i moment złożenia urny do krypty.


ok. 14.00 – Złożenie urny w krypcie Panteonu Narodowego i ceremonia pochówku. Wezmą w niej udział wyłącznie kapłani i najbliższa rodzina.


15.30 – 18.30 – Krypta będzie dostępna dla krakowian. Ci, którzy będą chcieli oddać hołd zmarłemu pisarzowi, będą wpuszczani w kilkuosobowych grupach. Organizatorzy proszą, aby nie przynosić zniczy i kwiatów. 


Wydarzenie relacjonować będzie Radio Kraków. Rozpocznie ją już w porannym CND. Meldunki reporterów pojawiać się będą w serwisach informacyjnych między 10.00 a 15.00. Po 13.00, w programie „O tym się mówi”, będzie transmitowana homilia o. J.A. Kłoczowskiego i obszerne fragmenty ceremonii pogrzebowej. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko