Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

0
188

Pomnik Jana Matejki w Krakowie


Monument powstanie według projektu, który wygrał w konkursie w 2009 r. Będzie miał cztery metry wysokości. Matejko będzie siedział na krześle, jak na autoportrecie z 1892 roku, w dużej ramie wiszącej w powietrzu, nawiązującej do ramy obrazu. Pomnik ma pojawić się w listopadzie w sąsiedztwie Barbakanu – między Bramą Floriańską a budynkiem ASP.

1 listopada mija 120. rocznica śmierci twórcy obrazów historycznych.
Krakowska Książka Miesiąca


26 września o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury zostanie wręczona nagroda

 „Krakowska Książka Miesiąca”.

Otrzyma ją  poetka, członkini Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Jadwiga Malina za tom wierszy „ Od rozbłysku” (Wydawnictwo „Miniatura”, 2013).


Wieczór poprowadzi poeta, historyk literatury, krytyk literacki, wykładowca UJ  prof. Stanisław Stabro.

Jadwiga Malina

Wydała cztery tomy wierszy: „Szukam ciemna” (1996), „Zanim” (2007) „Strona obecności” (2010) i wydany w 2013 roku tom „Od rozbłysku”. Jej utwory poetyckie publikowane są w licznych wydawnictwach zbiorowych a twórczość znalazła uznanie także poza granicami kraju. Tłumaczona na język rosyjski, serbski oraz ukraiński. Nagrodzona za całokształt pracy twórczej przez Starostę Powiatu Myślenickiego.

Współzałożycielka i opiekunka myślenickiej Grupy Literackiej „Tilia”.
Ostatnia sztuka Sławomira Mrożka


“Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” – to ostatnia, nie wystawiana dotąd sztuka Sławomira Mrożka. Jej premiera odbędzie się w październiku na Dużej Scenie w Teatrze im. J. Słowackiego.

Mrożek powraca na scenę w wielkim stylu – chwilami gorzką, chwilami humorystyczną i bez wątpienia intrygującą parabolą, której tematem są odwieczne tajemnice i walka płci oraz kondycja współczesnego człowieka. Jak twierdzi prof. Anna Burzyńska, kierownik literacki sceny: “Wszystko, co lubicie u Mrożka, a nawet jeszcze więcej znajdziecie w tej niezwykłej sztuce”.Warto też dodać, że 27, 28 i 29 września można będzie obejrzeć w Łaźni Nowej mrożkowskich „Emigrantów”. Sztuka została wyreżyserowana przez  Wiktora Rubina.Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!


Projekt Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! ma na celu zaprezentowanie procesu dostrzegania i ujawniania obecności związków pomiędzy ideami Kantora a zjawiskami w historii teatru, sztuk wizualnych, jak też w dziedzinach dotąd nie kojarzonych w sposób oczywisty z twórczością polskiego artysty – jak taniec, muzyka i szeroko rozumiany obszar działań performatywnych. Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt składają się się wystawy, działania performatywne oraz wydawnictwa.


W 2013 roku zaprezentowane zostaną dwie spośród trzech planowanych wystaw oraz dwa wydarzenia performatywne. Cricoteka wyda również trzy publikacje poświęcone życiu i twórczości Tadeusza Kantora.


Aktualnie można oglądać (do 24 listopada) ekspozycję Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie. W grudniu zrealizowana będzie wystawa Motywy żydowskie w teatrze Tadeusza Kantora a w 2014 roku ekspozycja Tango i teatr Tadeusza Kantora. Wszystkie wystawy odbywają się w Galerii Pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko