Forum Wydawców we Lwowie

0
123

Od 12 do 15 września odbywać się będzie Forum Wydawców we Lwowie,  najważniejsze targi książki na Ukrainie, których honorowym gościem będzie Polska.  Gośćmi specjalnymi będą: Danuta Wałęsa i Zygmunt Bauman, których książki – Marzenia i tajemnice oraz Płynne czasy. Życie w epoce niepewności – ukażą się w tłumaczeniu na język ukraiński i będą prezentowane na targach.

 

Ponadto do Lwowa przyjadą: Sylwia Chutnik, Krzysztof Czyżewski,Tadeusz Dąbrowski, Paweł Kowal, Ryszard Krynicki, Mikołaj Łoziński, Iza Meyza, Zbigniew Mikołejko, Zygmunt Miłoszewski, Roman Pawłowski, Jan Piekło, Andrzej Pilipiuk, Tomasz Różycki, Justyna Sobolewska, Witold Szabłowski,Mariusz Szczygieł, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Janusz Leon Wiśniewski, Krzysztof Zanussi, Jacek Żakowski. A także znane postaci ze świata sztuki: m. in. Anda Rottenberg i Maria Potocka, które spotkają się z reprezentantami środowisk artystycznych we Lwowie i Drohobyczu. Podczas Forum swoją premierę będzie miało 14 polskich książek oraz antologia współczesnych polskich dramatów.

Na program polskiego wystąpienia złożą się spotkania autorskie, debata polityczna „Europa i Ukraina w ostatniej dekadzie” z udziałem Pawła Kowala, Vytautasa Landsbergisa i Borysa Tarasiuka, dyskusja historyków pt. „Galicjanie a Powstanie Styczniowe”, czytanie sceniczne polskich dramatów, czytanie wierszy Tuwima na polskim stoisku, pokazy filmów Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Zanussiego oraz dwa koncerty – Agi Zaryan oraz zespołu Pablopavo i Ludziki.

Instytut Książki uczestniczy w lwowskim Forum Wydawców od 2004 roku. Od tego czasu w festiwalu literackim towarzyszącym targom udział wzięli najpopularniejsi polscy autorzy. Od lat współpracujemy z wieloma ukraińskimi wydawcami i tłumaczami literatury polskiej, dofinansowując tłumaczenia książek polskich autorów w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Dzięki naszemu wsparciu każdego roku na Ukrainie ukazuje się kilkanaście polskich książek.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko